Materiał Partnera Charakterystyka infrastruktury telekomunikacyjnej

Charakterystyka infrastruktury telekomunikacyjnej

Dziś niemal każdy korzysta z usług telekomunikacyjnych. Trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu czy internetu. Jednak niewiele osób zastanawia się, co trzeba zrobić, żeby ludzie mogli bez przeszkód korzystać z tak zaawansowanych technologii. Przede wszystkim potrzebna jest infrastruktura telekomunikacyjna, w której skład wchodzą między innymi linie telekomunikacyjne, wieże, a także studnie i kanalizacje kablowe czy szafy telekomunikacyjne.

Studnie, kanalizacje oraz szafy telekomunikacyjne

Pojęcia związane z siecią telekomunikacyjną mogą wydawać się niejasne i trudne do zrozumienia dla laika. Jednak trzeba je poznać, aby zrozumieć, na czym polegają usługi telekomunikacyjne. Kanalizacje teletechniczne są jednymi z najważniejszych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej. Jest to system rur instalowanych w budynkach lub pod ziemią. W nich umieszcza się kable sieci. Podstawowym zadaniem rur jest ochrona kabli przed uszkodzeniami — zauważa specjalista zatrudniony w firmie Anna Idec Zakład budowy sieci telekomunikacyjnych zajmującej się elektroinstalatorstwem. Elementami kanalizacji są także studnie teletechniczne. To w nich kable łączą się ze sobą. Studnie służą również do podłączenia kabli na przykład z domkiem jednorodzinnym. Wcześniej wykonywane jedynie z betonu, dziś produkowane również z tworzywa sztucznego. Niezależnie od wykorzystanego do ich stworzenia materiału, studnie są przede wszystkim miejscami, które umożliwiają dostęp do kabli i ich ewentualną naprawę w razie awarii. Równie ważnym elementem infrastruktury telekomunikacyjnej są szafy w formie metalowej konstrukcji umieszczanej najczęściej wewnątrz budynków. Głównym zadaniem szafy telekomunikacyjnej jest ochrona sprzętu oraz kabli, które się w niej znajdują, przed wilgocią. Co więcej, wewnątrz szafy panuje stała temperatura, a to pozwala na wydajniejszą pracę sieci. Z kolei fakt, że urządzenia są zabudowane, zmniejsza związany z ich pracą hałas.

Kto zajmuje się budową sieci telekomunikacyjnych?

Podłączaniem sieci telekomunikacyjnych zajmują się specjaliści zatrudnieni w zakładach budowy sieci telekomunikacyjnych. Profesjonalne firmy podejmują się budowy kanalizacji teletechnicznych, montażu kabli, a także konstrukcji i w razie konieczności naprawy szaf kablowych. Można również skorzystać z usługi projektowania instalacji telekomunikacyjnej. Praca wykonywana przez tego typu przedsiębiorstwa często jest niezauważalna, a jednak niezwykle ważna dla wszystkich ludzi.Podziel się