Artykuł sponsorowany W jaki sposób ułożyć idealną dietę dla kota

W jaki sposób ułożyć idealną dietę dla kota

Właściwa pielęgnacja kota jest zagadnieniem obszernym i skomplikowanym. Opiekun powinien wiedzieć, jak dbać o jego higienę, w jaki sposób pozwalać mu wykorzystywać jego naturalny instynkt, a także – co najważniejsze – na czym polega prawidłowe żywienie zwierzaka. Jakie znaczenie ma dieta w życiu kota i jak powinna wyglądać?

Dieta kota – dlaczego jest ważna?

Żywienie jest niezwykle istotne w przypadku zwierząt – ich stan zdrowia, aktywność oraz nastrój uzależnione są od pożywienia: rodzaju pokarmów oraz wielkości i ilości porcji. Źle dobrany jadłospis może przyczynić się do rozwoju nadwagi, cukrzycy i innych chorób, a także skutkować niedoborem składników odżywczych. Aby nasz kot cieszył się pełnią sił witalnych, warto zadbać o jego dietę.

Jak powinna wyglądać dieta dla kota?

Ustalenie diety dla zwierzaka powinno być poparte wiedzą specjalisty. Wyjaśnia to ekspert z Kliniki Weterynaryjnej w Chorzowie: Układając jadłospis dla kota, warto poprosić o pomoc weterynarza. Samodzielne ustalenie diety nie jest proste, a błędy mogą poważnie odbić się na zdrowiu czworonoga. Trudności wynikają z faktu, iż – tak jak w przypadku ludzi – żaden kot nie jest taki sam, wobec czego dieta powinna być dopasowana do jego indywidualnych potrzeb. Pod uwagę należy wziąć rasę kota, jego wielkość i tryb życia. Nie karmimy kota resztkami z naszego stołu – układ pokarmowy zwierzaka różni się od naszego i „ludzkie” jedzenie może zaszkodzić pupilowi. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na podawanie karmy gotowej, czy samodzielne przygotowywanie posiłków, kocia dieta powinna zawierać zbilansowane składniki pokarmowe: białka, tłuszcze, węglowodany, minerały i witaminy. Udział węglowodanów w diecie kota powinien być mniejszy niż u człowieka, natomiast ważny jest duży odsetek tłuszczów. Jeśli wybieramy karmę suchą, postawmy na jakość i koniecznie zapoznajmy się z jej składem. Podawajmy też pupilowi więcej wody. Można także zdecydować się na karmy w puszcze, ale tu też liczy się skład. Wszelkie wypełniacze, np. pszenica, produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, które wcale nie oznaczają mięsa, białka roślinne i inne dodatki oraz barwniki – taka dieta może zaszkodzić kotu. Warto podawać mu dobrej jakości mięso, a także ryby i oleje z ryb. Zrezygnujmy ze słodyczy, psiej karmy i surowego białka. Idealna dieta dla kota powinna być urozmaicona, a posiłki podawane o stałych porach, bez podjadania pomiędzy nimi.

Diety weterynaryjne

Koty chore, np. cierpiące na cukrzycę, schorzenia dróg moczowych czy układu pokarmowego, a także zwierzaki z alergią i problemami stomatologicznymi – wymagają specjalnej diety weterynaryjnej, która zaspokoi ich potrzeby w tym szczególnym okresie. Może to być choroba przewlekła, ciąża czy tez rekonwalescencja po zabiegu, np. sterylizacji. W tych wyjątkowych przypadkach dietę kota szczególnie warto omówić z weterynarzem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas