Artykuł sponsorowany Charakterystyka kołowrotków karpiowych

Charakterystyka kołowrotków karpiowych

Charakterystyka kołowrotków karpiowychKołowrotek wędkarski stanowi nieodłączną część zestawu wędkarskiego, na który składają się też wędka, żyłka i różne akcesoria. Ze względu na różnorodność technik łowienia kołowrotki różnią się parametrami, a często również budową. Umożliwia to dostosowanie modelu do konkretnego typu wędkarstwa, środowiska wodnego czy gatunku ryb. Swoją specyfikę mają też kołowrotki karpiowe.

Budowa i przeznaczenie kołowrotka wędkarskiego

Typowy kołowrotek wędkarski jest złożonym modułem, w którego skład wchodzą: szpula z żyłką, stopka, kabłąk, przełącznik blokady antyrewersyjnej, korbka, nóżka oraz pokrętło hamulca. Częścią urządzenia i jednocześnie wędki jest też uchwyt kołowrotka. Złożona konstrukcja ma za zadanie magazynować żyłkę, które jest odwijana po zacięciu ryby na haczyk. Popuszczanie żyłki pozwala na kontrolowanie siły ciągnięcia, dzięki czemu zdobycz nie zrywa się z haczyka i może być doholowana do podbieraka. Żyłka jest nawinięta na szpulę, a przed jej niekontrolowanym odwijaniem chroni hamulec. Za jego pomocą wędkarz może sterować szybkością odwijanej żyłki, a także zwijać ją. Specjalna konstrukcja sprzyja też zarzucaniu przynęty na duże odległości. Wśród wielu kołowrotków wyróżnia się modele o szpuli obrotowej i stałej. W tych drugich za nawijanie odpowiada ruchomy kabłąk. Do wędkarstwa karpiowego zwykle używa się tylko tych drugich.

Kołowrotki karpiowe

Kołowrotki karpiowe wyróżniają się wśród innych modeli wysoką wytrzymałością. Często są też od nich większe, co pozwala na nawiniecie dużej ilości żyłki. Jej duży zapas jest niezbędny podczas łowienia na dużych dystansach, oraz podczas łowienia i holowania dużych okazów. Specyficznym elementem konstrukcji kołowrotka karpiowego jest tzw. wolny bieg. Jest to system dodatkowego hamulca, który chroni wędkę przed wciągnięciem przez rybę do wody podczas brania. Po jego włączeniu karp może swobodnie wybierać żyłkę ze szpuli. Kołowrotki karpiowe są nie tylko duże, ale i ciężkie. Nie ma to jednak znaczenia, gdyż podczas oczekiwania na branie umieszcza się je na specjalnych podpórkach. Modele, które oferuje firma RK Bains, są wyposażone w grafitowe szpule o pojemności nawet 550 m oraz ważą około 300-700 g. Wśród dodatkowych elementów konstrukcji – zależnie od modelu – można też wymienić:

  • precyzyjną przekładnię eliptyczną,
  • zapasową szpulę,
  • cyfrowy system wyważania rotora,
  • stałą korbę,
  • włącznik systemu wolnego biegu Auto Tip,
  • system kontroli żyłki na szpuli,
  • system oporowy Multi-Stop,
  • wielotarczowy hamulec z podkładkami z olejowanego filcu,
  • łożyska kulkowe i oporowe oraz wiele innych.

Kołowrotki karpiowe można podzielić na modele ze stałą szpulą i hamulcem oraz z systemem wolnego biegu. Pierwsze z nich są wybierane przez doświadczonych wędkarzy. Drugie zaleca się tym, którzy nie opanowali jeszcze operowania żyłką jedynie za pomocą hamulca przedniego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas