Materiał Partnera Skrzydełko, udko czy pierś z kurczaka, czyli dla każdego coś dobrego

Skrzydełko, udko czy pierś z kurczaka, czyli dla każdego coś dobrego

Kurczak to mięso doskonałe zarówno pod względem smaku i łatwości przyrządzania, jak również bardzo wartościowe pod względem zawartości różnego rodzaju mikroelementów oraz witamin. Warto jednak pamiętać, że poszczególne części kurczaka, takie jak pierś, skrzydełko lub udko, które najczęściej wykorzystujemy podczas przygotowywania potraw, różnią się od siebie nie tylko budową, ale także smakiem, kalorycznością lub wartościami odżywczymi.

Pierś z kurczaka – królowa na naszych stołach

Ogrom walorów smakowych  zdrowotnych oraz różnorodność sposobów przyrządzania piersi z kurczaka sprawiają, że jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych części drobiu, która króluje zarówno na domowych stołach i działkowych grillach, jak i w restauracjach lub barach oferujących potrawy z kurczaka, takich jak na przykład Box Chicken Dawid Kucharski. Nie da się ukryć, że pierś stanowi najzdrowszy wybór. Dlatego też najchętniej sięgają po nie osoby będące na diecie, czy to ze względów zdrowotnych, czy z uwagi na chęć zrzucenia zbędnych kilogramów lub sportowcy dbający o odpowiednią masę mięśniową.            
Filety z piersi kurczaka uzyskujemy poprzez odcięcie mięsa od kości mostka. Ma ono jasną barwę (białe mięso), niską zawartości tłuszczu oraz jest mało kaloryczne - porcja bez skórki
o wadze 100 g dostarcza ok. 100 kcal. Jest to mięso bardzo delikatne, a przede wszystkim pozbawione ścięgien i kości, dzięki czemu nie wymaga specjalnych zabiegów przed przyrządzaniem. Idealnie nadaje się do gotowania, smażenia, duszenia i grillowania, przy czym warto pamiętać, że w zależności od sposobu przygotowania, kaloryczność piersi
z kurczaka
ulega zmianie.

Skrzydełko czy nóżka

Niezależnie od popularności filetów z piersi to sporym zainteresowaniem cieszą się także udka z kurczaka, zarówno całe, tzw. „ćwiartki”, jak i podzielone czyli udziec (górna część)
i „pałki” (dolna część). Ciemne mięso kurczaka, które znajdziemy w udach oraz podudziach, jest zdecydowanie bardziej soczyste niż ma to miejsce w przypadku piersi. Niemniej jednak fakt, że produkty te najczęściej przygotowujemy ze skórką sprawia, że są one bardziej kaloryczne niż filety. Co prawda po obróbce termicznej można ją usunąć, jednakże dla wielu osób to właśnie ta chrupiąca osłonka stanowi największy przysmak. Jednakże warto przy tym pamiętać, że ciemne mięso zawiera więcej cynku oraz żelaza, które jest składnikiem koniecznym do przenoszenia tlenu w organizmie. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku piersi, tak i udka w zależności od upodobań można smażyć, grillować, dusić lub gotować.
Niemniej popularne od udek są także skrzydełka z kurczaka, które jednak zawierają nieco więcej tłuszczu od nich (100 g to ok. 180 kcal). Są one jednak szczególnie bogate w dobrze przyswajalne żelazo oraz retinol - niezwykle ważny dla prawidłowego widzenia. Skrzydełka można przyrządzić na wiele sposobów, przy czym największą popularnością cieszą się obecnie te pieczone na grillu, a także panierowane skrzydełka z kurczaka. Dodatkowo produkty te są znakomitym mięsem do gotowania zup, rosołów lub wywarów.   

Piersi z kurczaka, podobnie jak udka i skrzydełka, stanowią bardzo wdzięczny produkt,
z którego nawet niedoświadczony kucharz będzie umiał przygotować zarówno szybką oraz zdrową przekąskę, jak i doskonałe pełnowartościowe danie dla całej rodziny.

Opracowanie:

Box Chicken Dawid Kucharski

Radlin , Korfantego 51

  • tel. 48886888299

Podziel się