Artykuł sponsorowany Kuchnia góralska – jakie smaki warte są poznania?

Kuchnia góralska – jakie smaki warte są poznania?

Kuchnia góralska- mimo że nie jest kuchnią wyszukaną- ma w sobie coś, co przyciąga wielu spragnionych solidnej strawy. Jest ona uważana za bardzo kaloryczną, a opiera się na kilku podstawowych składnikach – ziemniakach, mące, kapuście, mięsie i tłuszczu zwierzęcym. Turyści doceniają lokalne dania za wyrazisty smak i apetyczny aromat. Na bazie wymienionych składników można bowiem stworzyć kulinarne cuda. Które z nich cieszą się największą popularnością wśród turystów?

Kwaśnica

Będąc pod Tatrami nie można nie spróbować regionalnej zupy, którą jest kwaśnica. Warto wiedzieć, że została ona wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych. Kwaśnica posiada bardzo charakterystyczny kwaśno- słony smak. Jest też lekko pikantna, a przez to doskonale rozgrzewa i syci po wyczerpującej górskiej wędrówce. Zupę sporządza się na bazie kiszonej kapusty oraz mięsa. Można w tym celu użyć jednego lub kilku jego rodzajów np. baraniny i wieprzowiny. Tradycyjną kwaśnicę je się z ziemniakami lub chlebem. Bardzo często serwowana jest również z wędzonymi żeberkami. Ciekawostką jest, że do gotowania zupy nie używa się innych jarzyn takich jak np. marchewka.

Placek po zbójnicku

Jak przekonuje właściciel polecanej zakopiańskiej restauracji Chatka Puchatka- placek po zbójnicku to danie, którego nie może zabraknąć w żadnej góralskiej knajpie. Jest ono bardzo podobne do jednej z potraw węgierskich, co świadczy o tym, jak wielki wpływ na kuchnię podhalańską miała tradycja Węgier. Placek po zbójnicku przygotowuje się na bazie ugotowanych ziemniaków, które następnie zostają rozdrobnione i usmażone na patelni w formie sporej wielkości placka. Podaje się go z treściwym gulaszem mięsnym.

Różne rodzaje mięsa

Niegdyś dania mięsne jadało się na Podhalu tylko od święta. Najpowszechniejszym mięsem była oczywiście baranina i jagnięcina. Obecnie mięsa są tak łatwo dostępne i popularne, że nie potrzeba już specjalnej okazji, by cieszyć się ich smakiem. Odwiedzając Zakopane warto więc spróbować czegoś innego niż drób i wieprzowina. Kiedy już rozsmakujemy się w aromatycznej pieczeni, trzeba koniecznie zostawić odrobinę miejsca na spróbowanie golonki, która fanom mięs z pewnością przypadnie do gustu.

Oscypek

Oryginalne oscypki to w Tatrach duża rzadkość. Tak naprawdę dostaniemy je tylko w bacówkach i sprawdzonych restauracjach. Sery te wyrabiane są jedynie podczas letniego wypasu owiec, dlatego też ciężko o świeże produkty w czasie sezonu zimowego. Wyroby, które powszechnie sprzedawane są na Krupówkach to zazwyczaj serki góralskie, które najczęściej produkuje się z połączenia mleka owczego z krowim. Oscypki stanowią doskonałą przystawkę. Dodaje je się także do sałatek, nadziewa nimi pierogi, a także konsumuje samodzielnie na ciepło z dodatkiem żurawiny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas