Materiał Partnera Kuchnia azjatycka – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Kuchnia azjatycka – wszystko, co warto o niej wiedzieć

Kuchnia azjatycka to niezwykła kuchnia, która stawia na oryginalne oraz niespotykane w naszej kuchni połączenia smaków oraz zapachów. Przez to, popularność kuchni azjatyckiej na świecie stale rośnie i już na ten moment można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych kuchni na świecie. Wokół nas znaleźć możemy bowiem wiele lokali, które to oferują w swoim menu azjatyckie potrawy.

Charakterystyka

Kuchnia azjatycka to niezwykle popularny rodzaj kuchni, który do niedawna był jeszcze kojarzony w naszym kraju z niezbyt atrakcyjnymi walorami smakowymi wynikającymi z niskiej jakości stosowanych produktów. Obecnie, w Polsce znaleźć można wiele lokali o zarówno małych, jak i dużych rozmiarach, które to oferują wysokiej jakości potrawy z kuchni azjatyckiej. W przypadku kuchni azjatyckiej, na początek jasno trzeba sobie powiedzieć, że zdefiniowanie jej w kilku słowach jest praktycznie niemożliwe, gdyż łączy ona przeróżne kombinacje smaków oraz przeróżne rodzaje kuchni. Na kuchnię azjatycką składają się bowiem tak niezwykle popularne odmiany, jak kuchnia chińska, japońska czy też wietnamska. Każda z tych kuchni oferują ogrom przeróżnych smaków oraz składników.

Tego rodzaju kuchnię można jednak wyróżnić ze względu na jeden element, którym jest zdecydowanie jej egzotyczność. Typowe połączenia smaków oraz przypraw w kuchni azjatyckiej znacznie różnią się bowiem w porównaniu do tego, co znaleźć możemy przykładowo w naszej rodzimej kuchni. Świetnym przykładem tego są właśnie wspomniane powyżej odmiany kuchni azjatyckiej. Samą kuchnię chińską trzeba już podzielić na kilka różnych pomniejszych rodzajów, gdyż Chiny to w końcu ogromny kraj. Przez to, każdy region w Chinach odznacza się zupełnie innymi kombinacjami smaków, co wynika nie tyle z samych preferencji mieszkających na danych terenach osób, co z historii oraz dostępnych składników. W efekcie, na samą kuchnię chińską składają się zarówno smaki słodko-kwaśne, ostre, jak i innego rodzaju.

Przykładowe dania

Choć opisanie kuchni azjatyckiej oraz scharakteryzowanie jej w odpowiedni sposób zajęłoby bardzo dużo czasu ze względu na jej niezwykłą różnorodność, tak o wiele łatwiej będzie opisać najbardziej popularne przykłady dań składających się na kuchnię azjatycką. To właśnie w ten sposób najlepiej będzie się zapoznać z możliwymi kombinacjami smaków, które spotkać można w poszczególnych odmianach kuchni azjatyckiej. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych na świecie dań jest ramen, czyli długo gotowany bulion z warzywami, makaronem, jajkiem na miękko oraz obfitym dodatkiem sezamu. Mimo, że ramen jest w zasadzie zupą, Azjaci najczęściej sięgają po niego w porannych godzinach, kiedy to stanowi część ich śniadania.

Jak udało nam się dowiedzieć od ekspertów od kuchni azjatyckiej z restauracji An-Son, bardzo popularnym daniem jest także popularne w Tajlandii Pad Thai. Jest to świetny przykład egzotycznego połączenia w postaci smażonego makaronu, sosu orzechowego oraz krewetek, kurczaka lub tofu. Pad Thai jest o tyle ciekawym daniem, że można śmiało określić je jako bardzo dobrego reprezentanta kuchni azjatyckiej jako całości, gdyż odpowiednio przyrządzone będzie odznaczać się idealnym balansem pomiędzy kwasowością, ostrością oraz słodyczą. Istnieje jednak jeszcze wiele potraw, na które szczególnie warto zwrócić swoją uwagę.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Kuchnia azjatycka bardzo często stawia na takie składniki, jak makaron oraz ryż. Świetnym przykładem prezentującym egzotyczność tej kuchni są chociażby naleśniki wykonane z mąki ryżowej, które odznaczają się przede wszystkim swoją delikatnością w smaku. W przypadku makaronów, znaleźć ich możemy bardzo dużo w kuchni azjatyckiej, gdyż stanowią one w zasadzie podstawę zdecydowanej większości odmian kuchni azjatyckiej. Dlatego też w potrawach wykorzystuje się makaron ryżowy, sojowy, pszenny, a także makaron z mąki gryczanej SOBA. Jak widać więc, kuchnia azjatycka jest niezwykle ciekawa i zdecydowanie warto spróbować jej dań.

Opracowanie:

An-Son Kuchnia Wietnamska, Sale Konferencyjne.

Zielona Góra , Chemiczna 5

Podziel się