Artykuł sponsorowany Jakie są tradycyjne dania kuchni polskiej?

Jakie są tradycyjne dania kuchni polskiej?

Większość Polaków jest przekonana, że tradycyjnym daniem kuchni polskiej jest niedzielny obiad, na który obowiązkowo składa się rosół makaronem oraz ziemniaki z kotletem schabowym. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i zastanowić, jakie potrawy naprawdę uznawane są za tradycyjne dania kuchni polskiej. Sprawdźmy zatem, które z nich spożywamy w miarę regularnie.

Wszystko zależy od regionu

Jak wynika z sondażu, który został przeprowadzony na zlecenie Makro Polska, Polacy za typowe potrawy swojej narodowej kuchni uznają bigos, kapuśniak, żurek, kaszankę i wspomnianego kotleta schabowego. To jednak niejedyne dania, które powinniśmy w tym zestawieniu brać pod uwagę. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że kuchnia polska dzieli się na swoje regionalne odmiany - i tak wyróżniamy między innymi kuchnię wielkopolską, pomorską, śląską, galicyjską, lubelską czy kujawską. W każdym z tych regionów geograficznych zupełnie inne dania są popularne wśród mieszkańców.

Różnica tkwi także niejednokrotnie w nazewnictwie. To, co standardowo określa się mianem klusek na parze, w Wielkopolsce znane jest jako pyzy (lub pyzy drożdżowe), a na Śląsku jako buchty. Dlaczego? Śląska kuchnia terminem pyzy określa kluski ziemniaczane. Istnieją ponadto, uznane za standardowe dla danego regionu, charakterystyczne jadłospisy obiadowe. Śląska kuchnia w tej kwestii sugeruje rosół (znany jako nudelzupa), a na drugie danie roladę z kluskami ziemniaczanymi i modrą kapustą. W stolicy kraju na obiad dostaniemy flaczki oraz kotleta schabowego z kapustą i ziemniakami, a w Wielkopolsce natrafimy w menu na takie tania, jak pyry z gzikiem, myrdyrda, auszpik czy ajntopf.



Jakie potrawy należą do najbardziej znanych?

Istnieje jednak pewien „trzon”, wokół którego obracamy się, przygotowując domowe obiady. Jednymi z tradycyjnych potraw, znanych w całej Polsce, jest barszcz czerwony oraz jego krewny, barszcz biały. Wśród zup wyróżnia się także żurek, czernina, grochówka - kojarzona głównie z kuchniami polowymi, kapuśniak, zupa grzybowa czy ogórkowa, oraz oczywiście rosół. Na drugie danie nierzadko wybierane są kopytka, pyzy i kołduny, kaszankę, racuchy czy roladę. Jako dodatki z polskich potraw wybrać możemy bigos, kapustę kiszoną i ogórki kiszone, a do picia podać gościom kompot.

Wśród deserów wymienić należ przede wszystkim faworki, makowiec, pączki i pierniki oraz babę wielkanocną. Kuchnia polska oferuje także potrawy, które niegdyś spożywane były częściej, a dziś mają raczej odświętny charakter. Tak właśnie stało się w przypadku mazurka, obecnie jadanego głównie na Wielkanoc oraz kutii, spożywanej w zasadzie tylko na Wigilię.

Gdzie zjeść tradycyjne dania kuchni polskiej?

Najprostsza odpowiedź brzmi: w domu. Kiedy jednak nie mamy czasu lub nasze umiejętności kulinarne pozostawiają wiele do życzenia, w grę wchodzi restauracja – kuchnia polska jest dostępna w niemal każdym lokalu. Co więcej, w ofercie niektórych restauracji – takich jak restauracja Gabriela we Włocławku – znajduje się kuchnia polska regionalna. Wybierając się tam, możemy skosztować lokalnych potraw, przygotowanych w taki sposób, by ich smak na zawsze pozostał w naszej pamięci. Ponadto restauracja oferuje ciasta domowe, możliwa jest w niej także organizacja małych imprez okolicznościowych – nawet do 30 osób. Wybierając tę restaurację, możemy poczuć, jak smakują Kujawy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas