Artykuł sponsorowany Jakie są najważniejsze typy opiekaczy i ich zastosowania w gastronomii?

Jakie są najważniejsze typy opiekaczy i ich zastosowania w gastronomii?

Opiekacze gastronomiczne są wyposażeniem must have każdego baru kanapkowego, food trucka, punktu z hot dogami czy zapiekankami. To urządzenia, które służą do szybkiego zarumieniania wierzchniej warstwy potraw, do pieczenia oraz bardzo często do szybkiego odgrzewania gotowych, wcześniej schłodzonych dań. W tej klasie urządzeń występują zarówno modele o uniwersalnych zastosowaniach oraz sprzęt wyspecjalizowany do wykonywania obróbki termicznej jednego typu produktów spożywczych. 

Opiekacze są urządzeniami łatwymi w obsłudze, szybkimi w działaniu, które znacznie skracają czas pomiędzy zamówieniem a podaniem potrawy. Pozwalają też na odgrzewanie potraw bezpośrednio na talerzach i utrzymanie w krótkim czasie odpowiedniej temperatury potraw w oczekiwaniu na wydanie. Doradca ze sklepu z wyposażeniem gastronomii Alimax radzi, kiedy należy wybrać opiekacz specjalistyczny, a kiedy lepsze będzie urządzenie uniwersalne: – Jeżeli naszą podstawową ofertą są hot dogi, optymalną opcja będzie wybór profesjonalnego podgrzewacza do bułek i parówek. Jeżeli nie mamy ściśle sprofilowanej oferty, znacznie lepsze będzie urządzenie uniwersalne, na przykład jeden z modeli z grupy bardzo popularnych opiekaczy typu salamandra, w którym można przygotować zarówno tosty, jak też dania mięsne i wegetariańskie.   

3 najpopularniejsze typy opiekaczy 

Asortyment dostępnych na rynku opiekaczy garmażeryjnych jest tak duży, że typowanie określonych modeli pod względem popularności jest zadaniem praktycznie niewykonalnym  każdy ma swoje typy i ulubione, najwyżej cenione urządzenia. Można natomiast pokusić się o stworzenie rankingu najpopularniejszych typów opiekaczy. Na naszej krótkiej liście znalazły się trzy typy urządzeń, bez których trudno obejść się w niemal każdej działalności gastronomicznej: 

  • tostery – urządzenia do opiekania chleba znane już pod koniec XIX w., a spopularyzowane i udoskonalone (zautomatyzowane) po upowszechnieniu dostępu do energii elektrycznej  występują jako tostery z gniazdami na chleb oraz jako wysokowydajne tostery tunelowe
  • samlamandry – pod tą nazwą występują zarówno opiekacze w formie zamkniętej z trzech stron komory pieczenia, jak też opiekacze z windą, czyli urządzenia otwarte z trzech stron, wyposażone w możliwość płynnej regulacji wysokości elementu grzejnego (lub z regulowaną wysokością ustawienia rusztu) – najbardziej uniwersalne ze wszystkich opiekaczy garmażeryjnych, które nadają się do przygotowywania kanapek, zapiekanek, odgrzewania potraw, ale też można w nich przyrządzić steki, żeberka czy pieczone skrzydełka, 
  • specjalistyczne opiekacze do hot dogów – specjalistyczne urządzenia zapewniające sprawną produkcję dużej ilości hot-dogów – występują jako połączenie podgrzewacza parówek z trzpieniami do nadziewania i podgrzewania bułek oraz jako rolkowe opiekacze parówek, które zapewniają idealne odgrzanie i bardzo równomierne opieczenie kiełbasek. 

Specyficznym urządzeniem, o którym warto wspomnieć, jest opiekacz do ziemniaków, który pozwala na przygotowanie dużej ilości pieczonych na różne sposoby ziemniaków – zarówno opiekanych na sucho, jak też w panierce i z dodatkiem aromatyzowanych olejów czy tłuszczów zwierzęcych. Oczywiście ziemniaki można też przygotować w piekarniku, jednak przy większych ilościach wyspecjalizowany opiekacz zapewnia znacznie większy komfort pracy. 

3 nietypowe potrawy z opiekacza 

O tym, że w opiekaczu można zrobić gorącą kanapkę, zapiekankę czy odgrzać pieczone skrzydełka, wie każdy. Ale są też potrawy z opiekacza, które będą zaskoczeniem dla niejednego posiadacza tego urządzenia. Oto trzy propozycje nietypowych dań z opiekacza: 

  • ciastko z owocami – wystarczy gotowe ciasto francuskie i trochę powideł owocowych lub surowych owoców, aby błyskawicznie przygotować gorące pierożki czy saszetki – ciasto francuskie nadaje się do każdego farszu, jaki lubimy, również mięsnego czy warzywnego, 
  • podpłomyki – należy zagnieść szklankę mąki z kilkoma łyżkami oliwy i wodą do właściwej konsystencji, cienko rozwałkować i wstawić na metalowej tacce do piekarnika, aby po kilku minutach otrzymać pyszne podpłomyki – do ciasta można dodać sól, czosnek, zioła, a na wierzch położyć sezam, ziarna słonecznika, tarty ser lub cienką warstwę mielonego mięsa (dodatki są w zasadzie dowolne, zależnie od gustu), 
  • jajka sadzone – potrzebna będzie metalowa tacka z wgłębieniem (stalowa lub jednorazowa z folii aluminiowej, którą łatwo odkształcić) – można też przygotować klasyczne tosty francuskie: w kromce wycinamy okrągły otwór i wybijamy do niego jajko. 

Jest znacznie więcej smacznych i szybkich w przygotowaniu potraw, które z powodzeniem wykonamy przy użyciu opiekacza. Największy potencjał kreatywny mają salamandry, które można wykorzystywać podobnie jak klasyczne piece i piekarniki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas