Artykuł sponsorowany Jak zorganizować poczęstunek konsolacyjny?

Jak zorganizować poczęstunek konsolacyjny?

Poczęstunek konsolacyjny jest silnie zakorzeniony w polskiej kulturze, mimo że nie należy do grupy najprzyjemniejszych doświadczeń. Utrata bliskiej osoby jest bardzo silnym emocjonalnym przeżyciem, a formalności dotyczące pogrzebu i poczęstunku to dodatkowy stres. To właśnie na najbliższych zmarłego spoczywa ten obowiązek. Pomimo cierpienia, należy pamiętać, że organizacja poczęstunku konsolacyjnego jest wyrazem przywiązania i szacunku. Jest to okazja do tego, aby spotkać się w gronie dawno niewidzianych osób, które swoją obecnością zaświadczają, jak ważny był dla nich zmarły. Jakimi zasadami kierować się podczas organizacji poczęstunku konsolacyjnego?

Organizacja poczęstunku konsolacyjnego

Na poczęstunek konsolacyjny zaprasza się przede wszystkim najbliższą rodzinę i przyjaciół zmarłego. Krewnych przyjeżdżających z daleka można zawiadomić o uroczystości  odpowiednio wcześniej podczas rozmowy telefonicznej. Znacznie pomoże to w organizacji tego dnia np. w przypadku, gdy restauracja, w której planowana jest konsolacja, znajduje się daleko od cmentarza i potrzebny jest transport. O tym, kto pojawi się na poczęstunku, decydują najbliżsi zmarłego, którzy zajmują się organizacją spotkania.

Poczęstunek konsolacyjny organizuje się zwykle w restauracjach. Przy takich ceremoniach istotnych jest kilka kwestii, które należy omówić z obsługą przy rezerwacji. Gdy urządza się konsolację, nie sporządza się zwykle imiennej listy gości, ponieważ jest to okazja, której nie planuje się wcześniej. W związku z tym, właściciele restauracji rozumieją, że organizatorom trudno jest określić faktyczną liczbę Gości, którzy pojawią się w lokalu. Profesjonalne restauracje ułatwiając podjęcie decyzji w tym trudnym momencie przygotowują dla Klientów (po wcześniejszym ustaleniu) 10% rezerwy miejsc dla niespodziewanych Gości (płatnej tylko w przypadku, gdy osoby faktycznie dotrą).

Kolejną kwestią do omówienia jest aspekt serwowanych posiłków. Zazwyczaj są to potrawy kuchni polskiej, np. rosół, ziemniaki i kotlety. Rodzaj oraz ilość dań najlepiej ustalić wcześniej z obsługą.

Istotnym elementem organizacyjnym jest również dojazd do restauracji, w której odbywa się poczęstunek konsolacyjny. Jeśli znajduje się ona daleko od cmentarza, należy pamiętać o zapewnieniu dojazdu sobie i najbliższym. Z tego względu, zaleca się wybór restauracji, które nie znajdują się na obrzeżach większych miast. Miejsca zlokalizowane w centrach zwykle mają zapewnione lepsze połączenia z komunikacją miejską.

Dlaczego warto zorganizować poczęstunek konsolacyjny?

Organizacja stypy to powszechnie przyjęty zwyczaj w polskiej kulturze. Jest to nie tylko dopełnienie formalności po ceremonii pogrzebu, ale także wyraz szacunku dla zmarłego i okazja spotkania się z rodziną oraz znajomymi.

Jak mówi pracownik Restauracji Faust w Dąbrowie Górniczej oferującej organizację poczęstunków konsolacyjnych: Najważniejszym punktem uroczystości konsolacyjnej są serwowane potrawy. Posiłki zwykle składają się z menu opartego na daniach kuchni polskiej. Z reguły są to zupy, danie główne, a następnie deser w postaci ciasta. Bufet kawowy oraz zimne napoje (soki i wody) dostępne są dla Gości podczas przyjęcia bez ograniczeń. Nasza restauracja to wyjątkowe miejsce, które w trudnych chwilach zagwarantuje Państwu chwilę wytchnienia, spokoju i intymności. Pracownicy restauracji zapewnią kompleksową pomoc w ustaleniu szczegółów przyjęcia. Jeśli sytuacja tego wymaga dokonujemy ustaleń telefonicznie lub za pomocą mediów społecznościowych szanując Państwa czas i zaistniałe okoliczności. Przeżycia Gości stanowią wyznacznik jakości naszej pracy.

Decydując się na organizację poczęstunku konsolacyjnego, zaleca się wybór jedynie sprawdzonych restauracji. Odpowiednia atmosfera – spokój i dyskrecja, a także doświadczony personel to gwarancja profesjonalnie przygotowanego obiadu pożegnalnego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas