Artykuł sponsorowany Jak zachowywać się w restauracji? Podstawowe zasady

Jak zachowywać się w restauracji? Podstawowe zasady

Chociaż żyjemy w czasach postępującej swobody obyczajów, to wciąż jeszcze istnieją takie miejsca i sytuacje, w których należy zachowywać się wedle określonych zasad. Reguły savoir-vivre obowiązują na przykład w eleganckich restauracjach. Jeśli ktoś stosunkowo rzadko bywa w takich lokalach, może się więc czuć nieco skrępowany – na szczęście zawczasu może też zapoznać się z podstawowymi wymogami etykiety, które prezentujemy poniżej.

Dzięki ich przestrzeganiu podkreślony zostanie wyjątkowy charakter obiadu czy kolacji, a przy tym sami uczestnicy posiłku poczują się pewniej. Wiele wątpliwości rozwieje także obsługa lokalu. Personel dobrej restauracji pomoże nam w sprawie okryć wierzchnich, wskaże drogę do stolika oraz dosunie krzesła, gdy będziemy siadali, ponadto zaś podpowie, co warto wybrać z menu i jakie wino dopasować do konkretnej poprawy – nie wahajmy się o to pytać!

Zachowanie przy stoliku

Pamiętajmy tylko, by zarówno z kelnerem, jak i naszymi współtowarzyszami, porozumiewać się w sposób, który nie zakłóci posiłku innym gościom lokalu. Nie należy więc mówić zbyt głośno – ani hałasować krzesłem przy jego odsuwaniu. Jeżeli mamy dzieci i nie potrafią one stosować się do tych reguł, lepiej zostawić je pod opieką w domu. Chyba że wybieramy się do restauracji takiej jak sopocka Symfonia Smaków, która dysponuje specjalną salą zabaw, gdzie najmłodsi goście lokalu miło spędzają czas, nie przeszkadzając dorosłym.

Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że pozwala uniknąć też zachowań takich jak choćby zabawa sztućcami z braku innych rozrywek. Na stoliku nie należy bowiem trzymać zabawek ani tabletu czy telefonu – podobnie zresztą jak np. kluczy, portfela, torebki bądź aktówki, którą lepiej odłożyć na znajdujące się obok puste krzesło. Tak naprawdę na blacie możemy trzymać co najwyżej nasze nadgarstki – ale już nie łokcie!

Jeśli naprawdę musimy skorzystać z telefonu, należy zrobić to w odosobnionym miejscu, np. w toalecie. Przeprośmy wówczas pozostałe przy stoliku osoby, wstając na chwilę, jednak już niekoniecznie informując w detalach, dokąd zamierzamy się udać. Serwetę, którą wcześniej ułożyliśmy na podołku, umieśćmy w takiej sytuacji na krześle. Położenie jej na stole sygnalizuje bowiem zakończenie posiłku. Podobnie sztućce: skrzyżowane na talerzu oznaczają, że będziemy kontynuować jedzenie, podczas gdy złożone równolegle w poprzek stanowią znak dla kelnera, by już zabrał nakrycie.

Jak jeść

Coraz częściej zdarza się, że obsługa podaje sztućce dedykowane konkretnej potrawie. Jeśli jednak przy talerzu znajdziemy cały szereg noży, widelców i łyżek, zasadniczo należy skorzystać najpierw z tych znajdujących się najbardziej na zewnątrz. Nie jest w dobrym tonie krojenie od razu całej potrawy, a potem przekładanie widelca do prawej ręki, by nabierać nim przygotowane uprzednio kawałki. Nie wolno też wkładać noża do ust.

Do znacznie większych uchybień należą jednak zachowania takie jak mówienie z pełnymi ustami, mlaskanie czy siorbanie. Niektóre potrawy można jeść za to rękami. Należy do nich pieczywo (którego nie kroimy, lecz rwiemy je nad talerzykiem), pizza (o ile pozwala na to jej konsystencja), a także mięso z kością (np. żeberka, kurczak), przy czym jeśli na kości tej jest dużo mięsa, to najpierw odkrawamy je sztućcami i jemy, a dopiero potem chwytamy kość dłonią.

Aby nie zostawić nieestetycznych śladów na kieliszku czy szklance, po takiej operacji obowiązkowo wycieramy palce w serwetę – za każdym razem zaś, gdy sięgamy po napój, koniecznie należy wytrzeć w nią usta. Warto w tym miejscu wspomnieć, że kieliszki trzymamy zawsze za nóżkę, nie tylko dlatego, że „tak wypada”, ale też po to, by nie ogrzać dłonią serwowanego w odpowiedniej temperaturze trunku.

Po posiłku

Wszelkie ewentualne problemy dobrze jest zgłaszać obsłudze – np. w momencie, gdy kelner sam pyta, czy wszystko w porządku. Jeśli jest miły i uczynny, warto nagrodzić go napiwkiem większym niż zwyczajowe 10 proc. wartości całego zamówienia. O rachunek możemy poprosić w praktycznie każdej chwili, gdy tylko wiemy, że nie będziemy już nic więcej zamawiać. Jeśli zaś zapraszamy pozostałych uczestników posiłku, możemy wręcz uregulować należność przy barze.

Tak naprawdę zasad dotyczących tego, jak zachować się w restauracji, istnieje znacznie więcej. Jeśli chcemy poznać je wszystkie, warto sięgnąć po stosowne poradniki. Na początek jednak powinna wystarczyć garść wskazówek zgromadzonych powyżej. W razie wątpliwości zawsze możemy przecież dyskretnie zapytać o coś obsługę – albo podpatrzyć, co w podobnej sytuacji robią inni goście lokalu, i spróbować ich naśladować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas