Materiał Partnera Jak przygotować zakwas do chleba?

Jak przygotować zakwas do chleba?

Za czasów naszych dziadków na półkach sklepów można było bez problemu znaleźć pachnący chleb na naturalnym zakwasie. W dzisiejszych czasach nawet ten z piekarni może być pełen konserwantów i sztucznych polepszaczy smaku. W jaki sposób przygotować zakwas na chleb? Czy warto piec go samodzielnie, czy może poszukać dobrej piekarni? Za moment znajdziesz odpowiedzi na dręczące Cię pytania!

Żytni czy pszenny?

Spór o to, który chleb jest lepszy, trwa od lat. Obecnie uważa się, że chleb żytni jest zdrowszy, lecz nie do końca jest to prawdą. Wszystko zależy od tego, co zostanie dodane do ciasta. Wypiekany w domu chleb pszenny to o wiele lepsze rozwiązanie niż żytni bochenek z marketu. Tradycyjny chleb zawiera tylko trzy główne składniki: mąkę, sól oraz zakwas. Oczywiście można zastosować dodatki np. otręby lub przyprawy. Jak można zauważyć na etykietach chlebów kupionych w sklepie, często składników tych jest kilkanaście (a niekiedy nawet kilkadziesiąt!) i większość z nich nie ma nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem.

Czy warto piec w domu?

Pieczenie chleba w domu to dobre rozwiązanie, lecz pracochłonne. Samo przygotowanie zakwasu trwa kilka dni, a wiele typów chleba musi wyrastać kilka godzin i być pieczone w różnych temperaturach. Oznacza to, że na zrobienie jednego bochenka będzie potrzebny cały dzień. Z tego powodu domowe wypieki warto zarezerwować na specjalne okazje np. święta. Na co dzień można znaleźć dobrą piekarnię, która zajmuje się wypiekaniem pieczywa na naturalnym zakwasie. I choć w dzisiejszych czasach jest to trudne, nadal są miejsca, w których można kupić smaczny i zdrowy bochenek. Przykładem jest między innymi piekarnia i cukiernia U Seby, której siedziba znajduje się w Żywcu. Zakup chleba w tego typu miejscach to również doskonałe rozwiązanie dla właścicieli mniejszych osiedlowych sklepików, aby zaoferować swoim klientom świeże i naturalne pieczywo.

Jak przygotować zakwas?

Jeśli jednak jesteś gotowy podjąć wyzwanie i przygotować zakwas, jego najprostsza wersja wygląda następująco:

  1. 3 łyżki mąki żytniej należy wymieszać z ciepłą (ale nie gorącą) wodą, aż będzie miała konsystencję gęstej śmietany.
  2. Naczynie przykrywamy oddychającym materiałem i odstawiamy w ciepłe miejsce.
  3. Następnego dnia zakwas trzeba podkarmić: dodać łyżkę mąki i odpowiednią ilość ciepłej wody.
  4. Na 3 dzień znów podkarmiamy zakwas, a na 4 można wykorzystać go do pieczenia.

Zakwas należy robić w wysokim naczyniu np. słoiku, aby podczas pracowania i zwiększania swojej objętości nie wykipiał.

Podziel się