Materiał Partnera Dlaczego warto wybierać chleb na zakwasie?

Dlaczego warto wybierać chleb na zakwasie?

Z roku na rok coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że to, co jemy ma duży wpływ na nasze zdrowie, jak i również samopoczucie. Dlatego też przykładamy większą uwagę do kupowanych produktów - w tym pieczywa, które powinno być jak najlepszej jakości, bowiem jemy je praktycznie każdego dnia! Nie powinno więc nikogo dziwić, że tak wiele osób wybiera chleb na zakwasie, ponieważ ten ma doskonałe właściwości i większą wartość odżywczą. Poznaj najważniejsze zalety chleba na zakwasie!

Chleb z dodatkiem drożdży vs. chleb na zakwasie

Dotychczas największą popularnością cieszył się chleb z dodatkiem drożdży. Z czego to wynika? Jednym z powodów na pewno jest to, że jest on łatwo dostępny i możemy go kupić praktycznie wszędzie. Wielu osobom wydaje się również, że jest on najzdrowszy. Jednak czy na pewno? Nie do końca, bowiem znacznie lepszy jest chleb na zakwasie, który jest polecany zwłaszcza osobom, które mają problemy z układem pokarmowym, ale nie tylko. Każdy może po niego sięgnąć! Jedną z jego zalet jest to, że za zawiera spore ilości składników odżywczych. Szeroki wybór pieczywa na naturalnych zakwasach możemy znaleźć w Piekarnio-Cukierni Englert z województwa śląskiego. Poza tym warto tutaj dodać, że oferuje ona także przepyszne wyroby cukiernicze takie jak ciasta deserowe, czy drożdżowe. W tym miejscu możemy również zamówić tort na urodziny, czy inną okazję!

Najważniejsze zalety chleba na zakwasie

Chleb na zakwasie ma wiele różnych zalet. Jedną z nich jest niższy indeks glikemiczny, a to wszystko dzięki obecności kwasu mlekowego odpowiedzialnego za opóźnienie opróżnienia żołądka. Poza tym spowalnia trawienie skrobi. Taki chleb ma także większą zawartość foliantów, która wynika z fermentacji. Natomiast syntetyczną formą folianów jest kwas foliowy, a jak wiadomo - powinny go przyjmować kobiety w ciąży, a także te, które starają się o dziecko.

Chleb na naturalnym zakwasie to również dobra propozycja dla tych, który zmagają się z problemami ze strony układu pokarmowego, bowiem zakwas jest bardzo pomocny w odbudowywaniu flory bakteryjnej. Ten rodzaj pieczywa przyczynia się też do lepszej wchłanialności niezbędnych pierwiastków, do których zaliczamy m.in. żelaza, czy magnez. Oczywiście zaletą chleba na zakwasie są też większe właściwości antyoksydacyjne.

Podsumowując, chleb na zakwasie to najlepszy wybór. Dlatego też będąc w piekarni, warto pamiętać o tym, aby wybrać właśnie taki typ pieczywa, a na pewno będziemy z niego zadowoleni - a co najważniejsze: będziemy mieli pewność, że nie ma on szkodliwego wpływu na nasze zdrowie.

Opracowanie:

Krzysztof Englert Piekarnia cukiernia

Goczałkowice-Zdrój , Szkolna 84a

Podziel się