Materiał Partnera Czym powinna charakteryzować się profesjonalna obsługa cateringu grillowego?

Czym powinna charakteryzować się profesjonalna obsługa cateringu grillowego?

Imprezy plenerowe typu dożynki, koncerty plenerowe wymagają zapewnienia atrakcji na najwyższym poziomie. Chodzi tu zarówno o występy artystyczne, cały plan atrakcji, jak i o odpowiedniej jakości zaplecze gastronomiczne. Wybierając punkty gastronomiczne pod imprezy plenerowe warto rozważyć wynajęcie profesjonalnego grilla cateringowego z obsługą, bądź samego sprzętu grillowego. Czym wyróżnia się godny uwagi organizator grilla dla szerszej publiczności?

Kto choć raz organizował grilla dla większej liczby osób, ten wie, że nie jest to prosta sprawa i grillowanie dla 10-12 osób jest nie lada sztuką. Czy zastanawialiście się, zatem, jak powinna wyglądać obsługa grilla dla szerszej publiczności liczonej nie w dziesiątkach osób, czy setkach a tysiącach, które z różnym natężeniem chciałyby skosztować grillowych przysmaków tu i teraz?

Odpowiednie zaplecze techniczne i koncesje to podstawa

Chcąc zaoferować uczestnikom imprez plenerowych dobrej jakości jedzenie, warto postawić na firmy z doświadczeniem i odpowiednim zapleczem technicznym. Zapoznając się z ofertą organizatorów grilla w plenerze poza zwykłą kontrolą uprawnień do świadczenia usług gastronomicznych w plenerze trzeba zapoznać się z urządzeniami, jakimi dysponuje firma. Chodzi zarówno o określenie możliwości przerobowych, jak i sprawdzenie standardu jakości świadczonych usług pod kątem higieniczno-estetycznym.

Aby przygotowane potrawy były pyszne i soczyste muszą pochodzić ze sprawdzonych źródeł, mięso musi być świeże, przyprawy naturalne, pamiętajmy, że impreza plenerowa to nie dobry moment na eksperymenty, podjęta pochopnie decyzja o wyborze firmy świadczącej usługi grilla cateringowego, mimo wspaniałego programu atrakcji może skończyć się fiaskiem, porażką, jeśli zawiedzie punkt gastronomiczny.

Przy cateringu grillowym liczy się doświadczenie

Doświadczenie, sprzęt najnowszej generacji to gwarancja ciągłości obsługi i dostosowanie ilości, różnorodności potraw do przewidywanej liczby uczestników wydarzenia plenerowego. Firma Grill Mięsna Kraina jest przykładem firmy, która specjalizuje się w obsłudze grillowej imprez, pikników, zlotów, festynów i innych spotkań plenerowych, czy imprez biznesowych.

Profesjonalna firma oferująca obsługę gastronomiczną pikników ma pyszne, soczyste jedzenie wyłącznie ze sprawdzonych miejsc od polskich dostawców. Świeżość produktów to jedno, ale umiejętność właściwego zestawienia menu to drugie. Posiadające odpowiednie kompetencje firmy cateringowe znają na tyle specyfikę imprez masowych, że wiedzą:

  • Po jakie dania grillowane najchętniej sięgają klienci?
  • Jakie ilości mięsa przygotować, aby nie zostać z pustymi rusztami w środku imprezy?

Dodatkowym atutem firmy świadczącej usługi cateringowe będzie posiadanie takich dodatkowych sprzętów około gastronomicznych jak: ławostoły, parasole ogrodowe, które zapewnią właściwy komfort spożywania posiłków w każdych warunkach pogodowych.

Opracowanie:

Grill Mięsna Kraina

Tczew , kard. Wyszyńskiego 8

Podziel się