Materiał Partnera Czym powinien cechować się dobry catering firmowy?

Czym powinien cechować się dobry catering firmowy?

W ciągu roku zdarza się przynajmniej kilka imprez okolicznościowych w pracy. Zazwyczaj jest to firmowa wigilia, urodziny szefa, czy przeprowadzka do nowego biura. Trudno wyobrazić sobie świętowanie bez choćby małego poczęstunku. Czasem wystarcza tort, czy domowe ciasta, czasem małe przystawki, a niekiedy należy ugościć swoich pracowników pełnym posiłkiem. We wszystkich tych przypadkach rozwiązaniem jest catering dla firm.

Jak mówi specjalistka z Barlenki:

Okoliczności, w których sprawdza się catering do firmy są naprawdę różne. W ciągu ostatnich kilku lat zauważyliśmy coraz większe zainteresowanie taką usługą w życiu codziennym firmy. Catering bywa zamawiany jako podziękowanie dla pracowników za dobrą pracę, albo jako okazja do integracji przy wspólnym lunchu. Catering do firmy wybiera nie tylko szef, ale również współpracownicy, np. jako prezent od pań dla panów, na dzień chłopaka.

Catering firmowy na różne okazje

Przede wszystkim należy dobrze ocenić, jakiego rodzaju cateringu wymaga organizowana przez Ciebie uroczystość. Czy jest to coś wymagającego elegancji, jak np. wigilia pracownicza. Czy może mniej zobowiązujące wydarzenie, jak baby shower lub świętowanie wygranego przetargu. Ze względu na formułę imprezy należy dobrać odpowiednią ofertę cateringową. Na nieformalnych spotkaniach, które trwają krótko, dobrze sprawdza się catering w formie przystawek i przekąsek. Tak zwane finger foods pozwolą pracownikom na swobodne częstowanie się przysmakami, bez konieczności wyznaczania osobnej przestrzeni na ucztę i zamawiania zastawy. Bardzo ważne przy wyborze cateringu firmowego są preferencje żywnościowe pracowników. Zanim zamówisz dla wszystkich pięknie wypieczony schab, warto zorientować się czy ktoś w firmie nie jest wegetarianinem. Jeżeli nie masz pewności, co do diety każdego z pracowników, warto pójść w tradycyjne i bezpieczne menu. Dodatkowo można podzielić menu na wegetariańskie i mięsne do wyboru.

Jak wybrać catering do firmy?

Dobry catering firmowy, to taki któremu możesz zaufać na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim catering do firmy musi oferować smaczne i świeżo przyrządzane posiłki. Warto zaufać firmie z wieloletnim doświadczeniem. Jeżeli taka restauracja oferuje również jedzenie na miejscu, przed zamówieniem cateringu można wybrać się do lokalu. Kolejną rzeczą jest dobry kontakt, sumienność i możliwość szybkiej realizacji zamówienia. Posiłki dostarczone przez catering powinny przyjść ciepłe i na wyznaczoną przez Ciebie godzinę. Dodatkowo warto sprecyzować, co zawiera w sobie catering firmowy. Czy dowóz na wyznaczone miejsce jest w cenie? Czy catering zapewnia sztućce, talerze, serwetki? Czy możliwy jest wybór cateringu z obsługą? Jeżeli nie masz pewności, jakiego rodzaju catering będzie najlepszy na Twoją okazję, zadzwoń do firmy z doświadczeniem i opowiedz o swoich planach.  Specjaliści powinni dobrać menu oraz formę obsługi wedle Twoich preferencji i doradzić najlepsze rozwiązanie.

Podziel się