Artykuł sponsorowany Charakterystyka makaronów używanych w kuchni chińskiej

Charakterystyka makaronów używanych w kuchni chińskiej

Choć makaron kojarzy się nam z Włochami, powstał prawdopodobnie w Chinach – to tam znaleziono najstarszy makaron, pochodzący sprzed 4 tysięcy lat. Nic więc dziwnego, że jest popularnym składnikiem używanym w kuchni chińskiej. Co więcej, oprócz doskonale znanego nam klasycznego makaronu pszennego lub jajecznego, w Chinach wykorzystuje się również inne rodzaje noodli – przyjrzyjmy się im bliżej.

Makaron ryżowy

Jakie danie najbardziej kojarzy nam się z szeroko pojętą kuchnią azjatycką? Z pewnością ryż. Natomiast z mąki ryżowej można również przygotować makaron – wystarczy jedynie dodać do niej wodę, ewentualnie tapiokę lub skrobię kukurydzianą, aby zwiększyć przezroczystość lub zmienić konsystencję gotowego makaronu. Makaron ryżowy dość często pojawia się w chińskim menu, szczególnie w postaci smażonej. Popularne dodatki do smażonego na woku makaronu to m.in. warzywa, wieprzowina, jajko, krewetki, kiełki fasoli mung lub grzyby mun. Makaron ryżowy podaje się także wraz z orientalnymi zupami.

Makaron pszenny i jajeczny

Są to dwa różne rodzaje makaronów używanych w kuchni chińskiej, jednak umieszczamy je razem, ponieważ w obydwu przypadkach ich podstawowym składnikiem jest pszenica. Różnią się jedynie dodatkiem jajka lub jego brakiem. Podobnie jak w przypadku makaronu ryżowego, makarony pszenne i jajeczne podaje się w postaci smażonej jako główne dania – oczywiście z dodatkami. Smażony makaron jest drugim, zaraz po ryżu, najczęściej stosowanym składnikiem w chińskiej kuchni – dlatego oczywiście znajdziemy go w menu restauracji chińskiej Maska Bistro z Warszawy.

Co wyróżnia chińskie makarony, pszenne błyskawiczne wystarczy zalać wrzątkiem, aby już po kilku minutach cieszyć się niemal gotowym daniem. Następnie wystarczy je podsmażyć na woku wraz z dodatkami i już mamy gotowy, smaczny posiłek.

Makaron sojowy

Makaron sojowy, zwany również celofanowym lub szklanym, wbrew pozorom wcale nie jest wykonywany z soi. Jego nazwa wzięła się prawdopodobnie stąd, że w kuchni azjatyckiej jednym z podstawowych dodatków do dań jest sos sojowy – i bardzo często znajdziemy go w daniach właśnie z makaronem sojowym.

Tymczasem makaron sojowy powstaje ze skrobi pochodzącej z fasoli mung, groszku lub ziemniaków. Podobnie jak w przypadku makaronu pszennego, wystarczy zalać go wrzątkiem, aby był gotowy w ciągu kilku minut i podobnie jak inne makarony, jest wykorzystywany głównie do dań smażonych na woku. Makaron sojowy znajdziemy również w zupach, sałatkach, a także w sajgonkach. Warto spróbować, ponieważ jest lekki, bezglutenowy, a jednocześnie sycący.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas