Materiał Partnera Wymiana waluty – bank czy kantor?

Wymiana waluty – bank czy kantor?

Powodów do wymiany waluty jest wiele. Mniejsze kwoty wymieniają zwykle osoby wybierające się w zagraniczną podróż lub ci, którzy posiadają oszczędności na tzw. czarną godzinę w obcej walucie. Większych transakcji dokonują najczęściej przedsiębiorcy, którzy prowadzą zagraniczne interesy oraz osoby spłacające kredyt w obcej walucie.

Wymieniając złotówki na obcą walutę zawsze musimy liczyć się z koniecznością opłacenia marży. To, jak mocno odczujemy stratę przy wymianie, zależy od kursu, ustalanego indywidualnie przez każdą placówkę – mówi ekspert z Kantoru Cent. Dlatego planując wymianę waluty, zawsze warto dokładnie przyjrzeć się dostępnym opcjom.

Wymiana waluty w banku

Bank, jako instytucja o mocno ugruntowanej pozycji, może wydawać się najlepszym miejscem na wymianę gotówki. Niestety, decydując się na wymianę pieniędzy w banku możemy spodziewać się najmniej korzystnych kursów i największego spreadu transakcyjnego, czyli różnicy między cenami zakupu i sprzedaży danej waluty. Co więcej, niektóre banki wciąż jeszcze pobierają prowizje przy wymianie walut.

Wymiana waluty w kantorze

Zdecydowanie bardziej opłacalna jest więc wymiana walut w kantorze. Choć tu również warto mieć się na baczności. Aby mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani, wybierajmy zawsze sprawdzone kantory, które mogą pochwalić się długą obecnością na rynku.

Drugim kryterium wyboru kantoru jest oczywiście proponowany kurs. Ceny skupu i sprzedaży walut różnią się w poszczególnych kantorach, dlatego warto przeprowadzić wstępne porównanie na własną rękę. Może być to kłopotliwe przy jednorazowej transakcji, jeśli jednak wymieniamy waluty częściej, znalezienie jednego solidnego kantoru ułatwia zadanie na przyszłość.

Dużą zaletą stacjonarnych kantorów wymiany walut jest możliwość negocjacji ceny przy zakupie/sprzedaży większych kwot, a także dostępność walut nietypowych i egzotycznych, których próżno szukać w bankach.

Wymiana waluty w kantorze internetowym

Polacy coraz chętniej korzystają z możliwości wymiany waluty online. Jest to świetna propozycja dla tych osób, które nie potrzebują gotówki, ale właśnie środków na koncie, np. do płacenia kartą lub wypłat z bankomatów za granicą, czy do zakupów w zagranicznych sklepach on-line. Z tej opcji zadowoleni są także posiadacze kredytów we frankach – dzięki wymianie pieniędzy w kantorze internetowym nie są już skazani na wysokie koszty przewalutowania, jakimi obciążają ich banki.

Podziel się