Artykuł sponsorowany Wyjazd na dłużej? Jak zadbać o mieszkanie

Wyjazd na dłużej? Jak zadbać o mieszkanie

Każdemu zdarza się na jakiś czas opuścić dom – czy to w celach wakacyjnych czy służbowych. Jeśli planujemy wyjazd dłuższy niż na kilka dni, powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie mieszkania do naszej nieobecności

Krok pierwszy – wyłącz media

Niektóre urządzenie elektryczne, np. telewizor czy komputer pobierają pewną ilość prądu przez cały czas, nawet kiedy nie pracują – jeśli wyjeżdżamy na dłuższy czas i w domu nie pozostanie nikt, kto mógłby korzystać z tych sprzętów, pobór energii będzie się wiązał z zupełnie niepotrzebnymi wydatkami. Przygotowania do wyjazdu powinniśmy zacząć od obejścia mieszkania i odłączenia z sieci wszystkich urządzeń – w ten sposób unikniemy również nieprzyjemności w postaci spalenia sprzętu w wyniku gwałtownych skoków napięcia, np. podczas burzy. Warto również opróżnić lodówkę i zamrażalnik – jeśli odłączymy je od prądu, zebrane w nich zapasy nie będą już się nadawały do spożycia. Podobnie postępujemy z wodą. Jeśli wyjeżdżamy w okresie grzewczym, wyłączamy również ogrzewanie.

Krok drugi – zadbaj o rośliny i zwierzęta

Małe zwierzątka, o ile zapewnimy im dostateczną ilość jedzenia i wody, a przed wyjazdem uprzątniemy ich klatkę, świetnie poradzą sobie same pod naszą kilkudniową nieobecność. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku kotów i psów – wymagają one więcej uwagi. Jeśli nie zamierzamy zabrać ich ze sobą, powinniśmy zapewnić im odpowiednią opiekę. Poprośmy znajomych lub kogoś z rodziny, by przygarnął je na czas naszej nieobecności lub przynajmniej wpadał codziennie, by je nakarmić, a w przypadku psów – wyprowadzić na spacer. Alternatywą są hotele dla zwierząt, w których nasz pupil za opłatą otrzyma profesjonalną opiekę. Pamiętajmy również o roślinach. Wystarczy, by ktoś przychodził co kilka dni by je podlać, jeśli jednak wyjeżdżamy na długi okres, np. kilku miesięcy, dobrym pomysłem będzie oddanie ich na przechowanie.

Krok trzeci – poinformuj sąsiadów o swojej nieobecności.

Dobry sąsiad to najlepszy system alarmowy. Przed wyjazdem warto powiadomić sąsiadów o naszej nieobecności i poprosić, by mieli oko na nasze mieszkanie. Bardzo ważne jest również zbieranie korespondencji – zalegające w skrzynce listy lub ulotki na wycieraczce są wyraźnym sygnałem dla złodzieja, że w mieszkaniu nikogo nie ma.

Krok czwarty – zainwestuj w wyłączniki czasowe

Wyłączniki czasowe to urządzenia, przed które możemy podłączyć np. lampki do sieci elektrycznej i ustawić tak, by włączały dopływ prądu w określonych godzinach i przez określony czas. W ten sposób możemy stworzyć wrażenie, że w mieszkaniu ktoś cały czas jest – jeśli nasze mieszkanie jest pod obserwacją złodzieja, istnieje mniejsze ryzyko, że odważy się on włamać do mieszkania.

Krok piąty – ubezpiecz się

Ubezpieczenie mieszkania i sprzętów się w nim znajdujących nie zmniejszy ryzyka włamania, jednak pozwoli nam zmniejszyć ewentualne straty. Ubezpieczyć możemy całe mieszkanie jak i znajdujące się w nim pojedyncze sprzęty, np. sprzęt RTV. Bogatą ofertę w tym zakresie posiada Agencja Ubezpieczeniowa HRJ-Faktor. Niezależnie jednak od tego jakie ubezpieczenie wybraliśmy warto osobiście zadbać o drogocenne przedmioty - biżuterie, gotówkę, pamiątki lub ważne dokumenty - i umieścić je np. w skrytce bankowej.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas