Artykuł sponsorowany W jaki sposób uzyskać pozwolenie na budowę?

W jaki sposób uzyskać pozwolenie na budowę?

Inwestycja budowlana polegająca na uzyskaniu obiektu, który będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności, wymaga spełnienia wielu warunków. Zasadnicze etapy to przygotowanie projektu, uzyskanie pozwolenia na budowę, a także zgoda na użytkowanie obiektu. Szczególne znaczenie ma uzyskanie pozwolenia na budowę, dlatego warto dowiedzieć się, jak się do tego zabrać.

Ustalenie warunków zabudowy

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań należy zweryfikować, czy dla określonego terenu istnieje plan zagospodarowania przestrzennego – informuje pracownik firmy Kalemba Nadzór Budowlany Generalny Wykonawca, która organizuje i prowadzi inwestycje budowlane od uzyskania pozwolenia na budowę do zgody na użytkowanie. Konieczne jest zatem nawiązanie kontaktu z przedstawicielem urzędu gminy, miasta czy starostwem. Warto podkreślić fakt, że jeżeli plan zagospodarowania istnieje, nie trzeba ustalać warunków zabudowy.

Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych

W przypadku, gdy inwestycja budowlana będzie wywierała duży wpływ na środowisko, trzeba uzyskać decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Lista prac, które wymagają tego pozwolenia, zawarta jest w Rozporządzeniu Rady Ministrów dotyczącym przedsięwzięć znacząco oddziałujących na środowisko.

Projekt budowlany

Nieodzownym elementem inwestycji budowlanej jest projekt. Przygotowuje się go zgodnie z przepisami Prawa budowlanego. Opracowanie realizuje projektant z dużym doświadczeniem i uprawnieniami budowlanymi. Ponosi on odpowiedzialność za zgodność projektu z normami prawnymi.

Pozwolenie na budowę

Następnie należy postarać się o uzyskanie dokumentu, jakim jest pozwolenie na budowę. Roboty budowlane można rozpocząć dopiero po otrzymaniu określonego dokumentu. W przeciwnym wypadku podjęte działania będą traktowane jako samowola budowlana. Trzeba wówczas liczyć się z nakazem rozbiórki. Podanie składa się w starostwie, urzędzie miasta lub gminy. W niektórych sytuacjach wniosek składa się także w urzędzie wojewódzkim. Do dokumentu należy dołączyć załączniki, a więc projekt budowlany wraz z uzgodnieniami i pozwoleniami, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, a także decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Złożenie wniosku podlega opłacie skarbowej. Jednakże nie pobiera się jej w przypadku decyzji dotyczącej budynków przeznaczonych na cele naukowe, socjalne czy kulturalne. Na rozpatrzenie podania czeka się 14 dni. W przypadku braków formalnych wnioskodawca ma 7 dni na ich uzupełnienie. Do decyzji dołącza się dziennik budowy, za który należy uiścić kwotę określoną przez urząd. Pozwolenie na budowę jest ważne przez 3 lata od daty wydania.

 

Opracowanie:

Kalemba Generalny Wykonawca

Siepraw , Krakowska 160

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas