Materiał Partnera Ubezpieczenie na życie, komunikacyjne, zdrowotne – które są obowiązkowe?

Ubezpieczenie na życie, komunikacyjne, zdrowotne – które są obowiązkowe?

Ubezpieczenie na życie sprawia, że możliwe jest uzyskanie odszkodowania w następstwie zdarzeń losowych. Ubezpieczenia komunikacyjne sprawia natomiast, że nie trzeba z własnej kieszeni płacić za szkody poczynione w wyniku kolizji. Każde ma zalety, ale nie każde z nich jest obowiązkowe. Które zatem są wymagane, a na które możemy zdecydować się dobrowolnie?

Czy ubezpieczenia na życie są obowiązkowe?

Choć ustawa definiująca, które ubezpieczenia są obowiązkowe, może zaskakiwać objętością, w rzeczywistości określa tylko kilka tych, które musisz mieć. Choć nie jest ich wiele, brak któregokolwiek (o ile według prawa jesteś zobowiązany do jego wykupienia) może nieść ze sobą nieprzyjemne konsekwencje prawne. Z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych dowiadujemy się więc, że konieczne są:

  • Ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych,

  • Ubezpieczenie OC dla rolników,

  • Ubezpieczenie budynków, które wchodzą w skład gospodarstwa rolnego od zdarzeń losowych oraz od ognia.

Dlaczego ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?

Spójrzmy na tę kwestię tak – w ciągu ostatnich kilkunastu lat w Polsce przybyło pojazdów i są one wciąż najpopularniejszym środkiem transportu. Statystycznie to właśnie samochód jest najbardziej narażony na wypadek i stąd też obowiązek opłacania OC. Ubezpieczenie to sprawia, że jeśli uszkodzimy czyjś pojazd, to firmy ubezpieczeniowe pokrywają koszty naprawy. Podobnie, gdy to my będziemy stroną poszkodowaną – możemy ubiegać się o przysługujące nam z tego tytułu środki.

Aby mieć jeszcze lepszą ochronę, warto zapytać agenta ubezpieczeniowego o dodatkowe opcje ubezpieczenia auta. Często wybierane jest Autocasco, które pozwala ubiegać się o odszkodowanie nawet w przypadku, gdy samemu spowodowało się wypadek, a także, gdy auto lub jego część zostanie skradziona. Co ciekawe, nawet gdy uszkodzenie samochodu zostanie spowodowane przez warunki pogodowe, burzę czy powódź, także można otrzymać pieniądze z AC. Zapytaj agenta o dostępne opcje. Sprawdź ubezpieczenia Praszka i wyszukaj agenta: Michał Kaptur, który działa w Kowalach, województwo opolskie.

Ubezpieczenie zdrowotne i pozostałe ubezpieczenia

Jak można dowiedzieć się z ustawy, polisa na życie nie jest obowiązkowa, ale warto ją mieć. Nawet tanie ubezpieczenia pozwalają poczuć się pewniej i dają szansę na uzyskanie środków, gdy przydarzy nam się wypadek. Jakie jeszcze rodzaje ubezpieczeń możemy dodatkowo wykupić?

  • ubezpieczenia mieszkań,

  • ubezpieczenia inwestycyjne,

  • ubezpieczenia majątkowe,

  • ubezpieczenia ochrony prawnej,

  • ubezpieczenia grupowe oraz ubezpieczenia indywidualne.

Podziel się