Artykuł sponsorowany Podstawowe kategorie szkód górniczych

Podstawowe kategorie szkód górniczych

Choć pojęcie szkody górniczej nie jest już odrębnym terminem prawnym, na dobre zadomowiło się w języku stosowanym przez prawników, firmy odszkodowawcze i przedsiębiorstwa wydobywcze. Z tego artykułu dowiesz się, jak rozumieć szkodę górniczą, jakie ich kategorie wyróżniamy, a także jak możesz dochodzić swoich praw,  gdy do szkody górniczej dojdzie na Twojej  nieruchomości.


Szkoda górnicza, czyli jaka?

W obowiązującym prawie nie wyróżnia się pojęcia szkód górniczych. Zaliczane  są one do  ogólnej kategorii szkód. Niemniej, ze względu na ich charakter, przyczyny i konsekwencje, nie brakuje firm, które  specjalizują się w dochodzeniu odszkodowań właśnie za ten typ szkód. Do takich firm zalicza się Kompensata Sp. z o.o. Zapytaliśmy specjalistę, jak należy rozumieć szkodę górniczą.

Szkoda górnicza to uszczerbek majątkowy spowodowany robotami górniczymi – wyjaśnia ekspert i dodaje:  O szkodzie górniczej możemy mówić, gdy do jej wyrządzenia dojdzie wbrew woli poszkodowanego wskutek działalności zakładu górniczego. Należy pamiętać, że negatywne oddziaływanie robót górniczych występuje nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni, ale na powierzchni całego tzw. terenu górniczego ustalonego w koncesji na wydobycie surowca przez przedsiębiorcę.

Uszczerbek może dotyczyć zarówno poniesionych strat, jak i utraty potencjalnych zysków. Oznacza to, że zarówno podtopienie plonów, jak i obniżenie wartości działki na skutek osunięcia gruntu jest szkodą górniczą, jeśli wywołała je działalność górnicza.


Klasyfikacja szkód górniczych

Podstawowym kryterium podziału szkód górniczych jest  przedmiot uszczerbku. Pod tym względem wyróżnia się:

  • szkody górnicze na budynkach,
  • szkody górnicze na gruntach,
  • szkody górnicze na plonach.

Szkody górnicze na budynkach są spowodowane najczęściej utratą stabilności gruntu, co przekłada się na uszkodzenie konstrukcji obiektu budowlanego i utratę jego funkcjonalności oraz obniżenie lub utratę bezpieczeństwa z jego korzystania . Przykładami szkód górniczych na budynkach mogą być: pękanie ścian,  wychylenie budynku od pionu, zalewanie piwnic, samoczynne otwieranie się drzwi i okien, utrata właściwości termoizolacyjnych i powstawanie mostków cieplnych, aż po zawalenie się obiektu. Przez szkodę górniczą na budynkach rozumie się uszczerbek na domu, garażu, stodole, obiekcie gospodarczym i wszystkich innych obiektach budowlanych.

Szkody górnicze na gruntach to najczęściej ich deformacje: powstawanie uskoków i niecek. Uszczerbek oddziałuje też na stan wód gruntowych, które mogą nadmiernie się gromadzić lub odpływać. Zniekształcenia gruntu obniżają wartość działki i utrudniają jej zagospodarowanie. Naruszenie gleby wywołane pracami górniczymi powinno być zgłaszane, a poszkodowany może oczekiwać rekompensaty.

Szkody górnicze na plonach również są wywoływane przez deformacje gruntów i zmianę warunków wodnych w glebie, jednak dotyczą ściśle rolników. Zapadliska, wysuszenie lub nadmiar wody na polu utrudniają pracę, obniżają plony, a w skrajnych sytuacjach pozbawiają rolnika dochodu z całego sezonu i wpędzają go w koszty. Szkody górnicze na plonach są dotkliwe, bo dotyczą nie tylko obecnych, ale i przyszłych zysków.

Co robić, gdy dotknie Cię szkoda górnicza? Przede wszystkim – zgłaszać! Wiele osób nie podejmuje żadnych działań, bo nie zdaje sobie sprawy ze swoich możliwości prawnych. Warto też skierować się do specjalistów, którzy dopełnią wszelkich formalności i będą reprezentować Cię w negocjacjach z kopalnią, a jeśli zajdzie taka potrzeba – również przed sądem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas