Artykuł sponsorowany Planujesz wejście na rynek brytyjski? Na kursie funta możesz sporo zyskać

Planujesz wejście na rynek brytyjski? Na kursie funta możesz sporo zyskać

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wiele osób zaczęło z niepokojem spoglądać na coraz niższy kurs funta. Wymiana przestała wydawać się też aż tak atrakcyjna w świetle wielu formalności, związanych z importem i eksportem towarów czy usług. Od 2020 roku sytuacja jednak zdążyła się uspokoić, a z kontrahentami z UK współpracuje coraz więcej polskich firm. Na zmiennej cenie GBP można nawet sporo zarobić lub zaoszczędzić. Trzeba jedynie dobrze przygotować się do międzynarodowych transakcji oraz wiedzieć, jak je prawidłowo rozliczyć.

Kurs funta a zakup towarów i usług z Wielkiej Brytanii

Wielu przedsiębiorców sprowadza do Polski brytyjskie produkty. Nie brak też firm, które korzystają z usług tamtejszych specjalistów. Takie działanie bywa opłacalne w wielu branżach. Czasem kupno, opłaty dodatkowe i koszt transportu danego przedmiotu jest tańsze niż jego nabycie na terenie naszego kraju. Zawsze natomiast tego typu transakcje można jeszcze lepiej zoptymalizować. Wystarczy tylko obserwować kurs funta i odpowiednio na niego reagować.

Aktualne notowania GBP znajdziesz na stronie https://internetowykantor.pl/kurs-funta/. Twoim celem powinno być natomiast śledzenie wahań i „polowanie” na jak najniższą cenę. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ im niższy kurs trafisz, tym mniej złotówek wydasz na zakup potrzebnej do opłacenia transakcji zagranicznej ilości GBP. W praktyce więc ostatecznie współpraca z brytyjskim kontrahentem będzie kosztowała cię mniej. W przypadku regularnej współpracy rocznie możesz w ten sposób zaoszczędzić naprawdę wysokie kwoty.

Kurs funta a sprzedaż towarów i usług do Wielkiej Brytanii

Interesy międzynarodowe przybierają rozmaite formy. Wiele polskich firm sprzedaje swoje towary czy oferuje usługi firmom z Wielkiej Brytanii. Nie brak polskich produktów, które są doceniane nie tylko w UK, ale też w wielu innych państwach UE oraz poza wspólnotą. W takiej sytuacji natomiast reguły transakcji i dbanie o jej opłacalność przebiega na nieco innych zasadach. Niezmiennie natomiast najważniejszą kwestią pozostaje kurs funta i jego zmiany.

W takim przypadku to nie Ty musisz opłacić transakcję w obcej walucie, tylko Twój kontrahent. Nie zawsze jednak opłaca się ustalenie, by to on płacił w złotówkach. Notowania funta są na tyle korzystne, że lepszą opcją dla Ciebie może być ustalenie zapłaty w GBP i przyjęcie jej na swój rachunek walutowy. W ten sposób zyskujesz obce pieniądze, które następnie możesz wymienić, kiedy będzie ku temu najlepsza okazja.

Jeśli Ty również realizujesz płatności w funtach, możesz je zatrzymać i po prostu wydać za jakiś czas na zakupy. Alternatywnie znów możesz skorzystać z serwisu https://internetowykantor.pl/land/waluty/ i obserwować aktualne notowania. Kiedy najlepiej wymienić GBP na PLN? Czekaj, aż kurs obcej waluty będzie jak najwyższy. Im droższy funt, tym więcej złotówek będziesz w stanie zarobić na jego sprzedaży. Ostatecznie więc zyskasz na tej międzynarodowej transakcji o wiele więcej niż przy losowej wymianie po niekorzystnej stawce.

Jaki kurs funta zastosować do rozliczenia transakcji z UK?

Każdą transakcję międzynarodową trzeba prawidłowo rozliczyć. Odpowiednie przewalutowanie jest niezbędne, gdy wartość transakcji wyrażona jest w walucie obcej. Jaki kurs funta w takim przypadku należy zastosować?

Notowania GBP ze zwykłych kantorów niestety nie okażą się tym razem przydatne. Wynika to z faktu, że przychody z takich transakcji przelicza się na złotówki po średnim kursie Narodowego Banku Polskiego, ustalonego na ostatni dzień roboczy, poprzedzający dzień uzyskania przychodu. Zwykle termin ten dotyczy daty wydania rzeczy, wykonania usługi określonej na fakturze czy zbycia prawa majątkowego. Działanie to jest bardzo istotne, bo zgodnie z polskim prawem, w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, nie może widnieć zapis w innej walucie niż PLN.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas