Materiał Partnera Ochrona domu i mieszkania — jaką polisę wybrać?

Ochrona domu i mieszkania — jaką polisę wybrać?

Każdy właściciel domu chciałby, aby zarówno budynek, jak i jego wnętrze oraz rodzina były bezpieczne. Nic zatem dziwnego, że szuka odpowiedniego ubezpieczenia, które pozwoli mu sprawić, że wszyscy domownicy będą mogli spać spokojnie. Biorąc pod uwagę mnogość ofert, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co wybrać, kiedy ma się mieszkanie, a na jakie ubezpieczenie postawić w kwestii domu? Które ubezpieczenia sprawdzą się w obu przypadkach?

Mieszkanie i dom to dwie różne sprawy

Szukając odpowiedniego ubezpieczenia domu lub mieszkania, warto zwrócić uwagę na to, że te dwie nieruchomości znacznie różnią się od siebie. Oznacza to, że także ubezpieczenie będzie zupełnie inne. Na co zatem zwrócić uwagę, konstruując umowę ubezpieczenia dla domu, a na co przy wyborze umowy na ubezpieczenie dla mieszkania?

Chcąc zawrzeć jak najkorzystniejszą umowę ubezpieczenia, dobrze skupić się na pewnych aspektach, które dotyczą np. domu, ale już niekoniecznie mieszkania. Dzięki temu polisę można w stu procentach dopasować do potrzeb właściciela, a co więcej — ten nie będzie musiał przepłacać, jeśli chodzi o składki. Warto również zwrócić uwagę na kwestie wchodzące w skład ryzyk nazwanych. Kupując dom na terenach, gdzie może, ale nie musi dojść do zalania, warto wykupić ubezpieczenie od powodzi. Jeśli natomiast ubezpieczenie ma dotyczyć mieszkania, które znajduje się np. na dziesiątym piętrze wieżowca w samym centrum miasta — taka opcja mija się z celem.

 

Odwracając sytuację — kupując mieszkanie, warto wykupić ubezpieczenie od zalania. Nie da się ukryć, że w blokach i kamienicach często dochodzi do takich sytuacji. Mając dom, można z tego rodzaju ubezpieczenia zrezygnować, ponieważ do zalania innych lokatorów nie dojdzie, chyba że dzieli się jeden dom z innymi rodzinami.


Ekspert z firmy Urbaniaczek. Ubezpieczenia radzi, aby zawsze dokładnie sprawdzać treść zawieranej polisy. Mając bowiem dom, na posesji przeważnie znajdują się również budynki gospodarcze. W wielu polisach ich ubezpieczenie jest zawarte już w podstawie umowy, jednak dobrze to sprawdzić, żeby w razie potrzeby móc skorzystać z odszkodowania i nie być rozczarowanym, gdy okaże się, że budynki gospodarcze nie były ubezpieczone.

Mając mieszkanie, a w nim zwierzęta domowe, należy upewnić się, czy w ramach OC życia prywatnego zwierzaki także są objęte ochroną. Okazuje się bowiem, że będąc posiadaczem domu i zwierząt, które żyją na posesji, należy wykupić dodatkowe roszczenia, które pozwolą objąć je ochroną.

Opracowanie:

Urbaniaczek. Ubezpieczenia

Łódź , Józefa 5 lok. 56

Podziel się