Artykuł sponsorowany Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu?

Na co zwracać uwagę przy wyborze ubezpieczenia domu?

Nieszczęśliwe wypadki mogą zdarzyć się wszędzie, również w domu. Mowa tu o pożarach, powodziach czy wielu innych tragediach, które dotykają budynki o różnych przeznaczeniach. Z tego powodu dobrą decyzją jest wykupienie ubezpieczenia domu. Taka ochrona pozwoli na wypłacenie odszkodowania w razie nieoczekiwanego zdarzenia, które pozbawi Cię dachu nad głową lub części majątku.

Typy ubezpieczeń domu

Każda firma ubezpieczeniowa oferuje nieco inne warunki ochrony domu. W polisach znaleźć można zapisy dotyczące kradzieży, pożaru, uderzenia pioruna czy powodzi. Bardzo często firmy oferują pakiety w wielu formach, od podstawowej, aż po rozbudowaną. Wybór konkretnego rodzaju powinien zależeć od Twojego budżetu i aktualnych potrzeb. Jeśli wiesz, że masz w domu dużo wartościowych przedmiotów, często dobrym pomysłem jest dopłacenie do ochrony, która pozwoli na wypłacenie większej sumy odszkodowania.

Suma wypłacanego świadczenia zależy w dużej mierze od wysokości składki. Kwota ta wynika z dokładnego zakresu obowiązywania polisy oraz takich czynników, jak dodatkowe zabezpieczenia zastosowane w budynku. Często ubezpieczenie można poszerzyć także o ochronę obiektów znajdujących się poza głównym domem, w tym altan, garażów i przestrzeni gospodarczych.

Polisa a wyłączenia odpowiedzialności

Przed podpisaniem umowy należy upewnić się co do wymagań i warunków w niej zawartych. Istnieją sytuacje, w których ubezpieczalnia ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Najczęściej dotyczą one błędów właściciela nieruchomości, ale w polisach pojawiają się także zapisy związane z przedmiotami wyłączonymi z ochrony. Najczęściej chodzi o rękopisy, karty płatnicze, dzieła sztuki, trofea myśliwskie i podobne obiekty.

Ubezpieczenie domu w pakiecie

Popularną praktyką jest również wybieranie ubezpieczenia domu w pakiecie z ochroną zdrowia, życia czy samochodów. W ten sposób zabezpieczysz się na przyszłość, płacąc znacznie niższą składkę niż w sytuacji, gdy wykupisz osobne polisy.

Wybierając kilka polis i jednego ubezpieczyciela, możesz liczyć na atrakcyjne zniżki. Niektóre formy ubezpieczenia są obowiązkowe, dlatego wykupienie ich w pakiecie z ochroną domu pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, które i tak musisz przeznaczyć na podobny cel – mówi specjalista z Agencji Ubezpieczeniowej Piast.

Przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę warto jednak zapoznać się z dokładnym zakresem obowiązywania każdej polisy. W niektórych umowach widnieją bowiem liczne wyłączenia, które wychodzą na jaw dopiero w sytuacji, gdy postanowisz starać się o wypłatę odszkodowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas