Materiał Partnera Likwidacja szkody z OC po wypadku – co należy zrobić?

Likwidacja szkody z OC po wypadku – co należy zrobić?

Stało się. Mieliśmy wypadek lub stłuczkę. W dodatku, nie z naszej winy. Co masz zrobić jako poszkodowany? Możesz zgłosić szkodę z polisy OC sprawy wypadku lub stłuczki. Jak wygląda procedura likwidacji szkody? Kiedy można skorzystać z procedury uproszczonej? O czym pamiętać i czego nie zaniechać? Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami.

Jakie dokumenty musisz przygotować?

Warto skorzystać z gotowych druczków towarzystw ubezpieczeniowych, aby w chwili stresu i zdenerwowania o niczym nie zapomnieć. Jeżeli jednak nie będziesz ich miał przy sobie zapamiętaj jakie dokumenty bądź informacje będą Ci potrzebne:

  • krótki, ale dokładny opis okoliczności danego zdarzenia (najlepiej ze zdjęciami)
  • oświadczenie o zdarzeniu drogowym (nie jest wymagane, jeśli na miejscu była policja)
  • dane uczestników zdarzenia (imiona i nazwiska oraz nr PESEL i nr prawo jazdy)
  • dane pojazdów (nr polisy ubezpieczeniowej, dane właściciela pojazdu, nazwa ubezpieczyciela sprawcy)
  • nr naszego konta

Najlepiej zawsze wzywać policję niż dogadywać się samemu. Nigdy nie wiadomo czy później sprawca nie zacznie kombinować.

Kolejnym krokiem będzie wizyta rzeczoznawcy w celu oszacowania szkód i wycenieniu ich - dopiero na tej podstawie towarzystwo ubezpieczeniowe obliczy kwotę. W zależności od zakresu szkód będzie to wycena szkody całkowitej (gdy koszty naprawy przekroczy 100 procent jego wartości rynkowej) lub wycena szkody częściowej. Ubezpieczyciel może nam wypłacić pieniądze lub może nas skierować do konkretnego warsztatu, z którym ma umowę, z którym rozlicza się po naprawie.

Procedura uproszczona odszkodowań komunikacyjnych i wypadkowych

Teoretycznie procedura likwidacji szkód i wypłacana odszkodowań wygląda prosto, jednak mogą tkwić w niej małe pułapki. Zdarza się, że ubezpieczyciele zaniżają wypłacane gotówki, warto więc pamiętać o tym (o ile na pewno nie chcemy naprawy bezgotówkowej), że możemy od danej decyzji się odwołać korzystając z Kancelarii Prawnej Prolex Monika Woźniak.

Warto pamiętać o tym, że jeśli mamy małą stłuczkę za sobą i niewielkie szkody mamy szansę skorzystać z uproszczonej procedury likwidacji szkody. Wystarczy zgłosić szkodę telefonicznie lub online, na co w odpowiedzi otrzymamy link do aplikacji. Aplikacja sama poprowadzi nas dalej i poinformuje, co musimy zrobić.

Opracowanie:

Kancelaria Prawna Prolex Monika Woźniak

Koluszki , Brzezińska 14

Podziel się