Artykuł sponsorowany Leasing – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Leasing – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Mimo iż leasing jest bardzo popularną formą kredytowania samochodów, to jest wiele kwestii, których na jego temat nie wiemy. Informacje te są niezwykle istotne, w czasie podpisywania umowy leasingowej, gdyż powinnyśmy zwrócić na te elementy uwagę i dowiedzieć się czy u nas tak właśnie jest. Pamiętajmy, że auto z którego będziemy korzystać będzie jedynie wydzierżawione, w związku z czym musimy przestrzegać określonych zasad. A żeby tak właśnie było musimy je znać.

Auto w leasing można wziąć na samym początku działalności

Wielu osobom mylnie wydaje się, że żeby dostać auto w leasing, trzeba „zasłużyć” i prowadzić działalność już od jakiegoś czasu. Z takiej opcji skorzystać mogą również dopiero co powstałe firmy, konieczne jest zwykle przedstawienie dokumentów rejestracyjnych przedsiębiorstwa oraz dokonanie wstępnej opłaty. Tutaj pojawia się różnica, gdyż bardzo często jest ona wyższa niż dla firm posiadających dłuższy staż na rynku. Mimo wszystko nie każda firma leasingowa oferuje taką możliwość, wiele z nich również oczekuje już określonego stażu na rynku.

Należy dokonać dodatkowej opłaty jeśli małżonek ma jeździć autem w leasingu

Decydując się na wzięcie auta w leasing konieczne jest dokładne zapoznanie się z tabelą opłat oraz prowizji. Wiele firm nie przykłada do tego większej wagi i nie czyta dokładnie tego dokumentu. Takie postępowanie z pewnością nie jest wskazane, gdyż znajduje się tam m.in. wykaz opłat dodatkowych, które mogą okazać się w naszym przypadku koniecznością. Leasingobiorca musi dopłacić, aby autem mogła jeździć „osoba trzecia”. Może nam zależeć, aby nasz małżonek miał dostęp do auta. Wysokość takiej opłaty zależna jest od firmy leasingowej, jednak może niekiedy sięgać nawet kilkuset złotych.

Zawieszenie działalności, leasing i VAT

Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, dysponują możliwością zawieszenia działalności, jeśli ich firma przechodzi trudny okres. Powstaje pytanie co się wówczas dzieje z leasingiem. Otóż umowa leasingowa pozostaje w mocy, dalej spłacamy raty i możemy zatrzymać auto. Jednak przedsiębiorca ma możliwość odliczania od swoich rat Vat-u. Wynika to z tego, że do zawarcia umowy doszło jeszcze przed zawieszeniem działalności. Jeśli przedsiębiorca dokona wykupienia auta, w czasie, gdy jego działalność będzie zawieszona, to również ma możliwość odliczenia Vat-u. Niezbędna będzie do tego faktura wykupu.

Istnieje możliwość negocjowania umowy leasingowej

Wiele osób przyjmuje ofertę leasingu taką, jaką dostanie i nie ma pojęcia, że istnieje możliwość jej negocjowania. Jest to zwykle porozumienie handlowe, które zawierane się między dwoma podmiotami. Możemy więc z pewnością próbować negocjować jak najkorzystniejsze zapisy odnośnie wysokości czynszu inicjacyjnego, atrakcyjnych bonusów, czy możliwości skorzystania z dodatkowych usług. Takie negocjacje mogą jednak mieć miejsce jedynie przed podpisaniem rzeczonej umowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas