Materiał Partnera
Kursy metali w kantorach - co warto wiedzieć?

Kursy metali w kantorach - co warto wiedzieć?

Czy warto inwestować w metale szlachetne? Po co w ogóle kupować złoto, srebro bądź platynę? Chociaż zakup metali nie należy do najpopularniejszych metod budowania zaplecza finansowego, nie ulega wątpliwości, że jest niezwykle skuteczną metodą oszczędzania. Podczas gdy wartość poszczególnych walut zmienia się bardzo dynamicznie, sztabka złota będzie stanowić konkretne zabezpieczenie bez względu na okoliczności, sytuację polityczną i miejsce na świecie.

Na złocie i innych metalach szlachetnych można zarobić, pod warunkiem, że robimy to z głową. Nie każdy przedmiot, który z punktu widzenia laika jest drogocenny, będzie prezentował wysoką wartość za kilka lat i nie każdy będzie można upłynnić. Obracanie metalami szlachetnymi to w gruncie rzeczy sztuka, do uprawiania której trzeba dobrze się przygotować.

Przed zakupem metali szlachetnych

Jeśli dopiero zaczynasz interesować się tematyką inwestowania w metale szlachetne, przed dokonaniem pierwszego zakupu dowiedz się jak najwięcej o ich cenach. Kursy metali możesz sprawdzić w niektórych kantorach, np. na stronie internetowej wrocławskiego Kantoru Cent. Podobnie jak w przypadku wymiany walut, warto zorientować się, gdzie możliwe będzie dokonanie transakcji bezpiecznej i możliwie najbardziej korzystnej.

Kursy metali nie zmieniają się tak szybko, jak kursy walut, jednak również na ich ceny wpływają większe zmiany w światowej gospodarce. Chociaż na złocie nie sposób stracić, to ile zarobisz, w dużej mierze uzależnione jest od momentu, w którym dokonasz zakupu, a także formy, w jakiej nabywasz kruszec.

Metale szlachetne w sztabkach i monety bulionowe

Złoto, srebro i platynę inwestycyjną kupuje się w sztabach, sztabkach, ewentualnie w postaci monet bulionowych (lokacyjnych). Złota biżuteria czy srebrne zestawy sztućców niestety nie przedstawiają tak dużej wartości, jeżeli planujesz inwestycję na przyszłość.

Ceny sztabek i monet lokacyjnych są równe rynkowej wartości metalu powiększonej o kilka procent marży, jaką nalicza dealer. Kursy metali szlachetnych w Polsce obliczane są w odniesieniu do cen ustalanych przez LBMA, czyli London Bullion Market Association.

Chociaż w praktyce zakup monet bulionowych okazuje się droższy niż kruszcu w sztabkach, w przypadku niewielkich inwestycji, nieprzekraczających 30 uncji, jest to najrozsądniejsze rozwiązanie. Po pierwsze, monety są znacznie łatwiej zbywalne niż sztabki; po drugie – zdecydowanie łatwiej jest sprawdzić ich autentyczność.

Z kolei w sytuacji, gdy planujesz zakup większej ilości metali inwestycyjnych, wybierz raczej sztabki. Na rynku dostępne są sztabki złota o minimalnej wadze 1 g, jednak mając na uwadze marżę, bardziej opłacalne jest kupno sztabek co najmniej jednouncjowych (1 uncja trojańska = 31,1035 g).

Podziel się