Artykuł sponsorowany Kredyt hipoteczny – szansą na posiadanie własnego mieszkania

Kredyt hipoteczny – szansą na posiadanie własnego mieszkania

W momencie, kiedy osiągamy dorosłość, chcemy rozpocząć życie na własny rachunek, często borykamy się z decyzją czy lepiej opłacać wynajmowane mieszkanie, czy zakupić mieszkanie na kredyt? Opłata za wynajem plus media bywają często równie wysokie, jak dobrze dobrana rata w kredycie hipotecznym. Zobaczmy, czym jest kredyt hipoteczny, czym kierować się przy jego wyborze?

Kredyt hipoteczny jest rodzajem zobowiązania długoterminowego wobec banku, który przeznaczony jest na zakup konkretnej nieruchomości. Jego zabezpieczeniem jest zwykle hipoteka na rzecz banku, wpisana do księgi wieczystej nieruchomości. Udzielony kredy jest zwykle sposobem finansowania zakupu lub budowy tej nieruchomości.

Na czym polega długoterminowość kredytu mieszkalnego?

Kredyt na mieszkanie zwykle dotyczy dużych sum pieniężnych, sięgających standardowo kilkaset tysięcy złotych, stąd okres kredytowania takiego kredytu jest przewidziany na kilkanaście, bądź kilkadziesiąt lat. Według doradców finansowych najbardziej opłacalnymi z punktu widzenia klienta są kredyty na 15-20 lat, pozwalające racjonalnie rozłożyć raty kredytowe, oraz ustawić odsetki kredytowe na przyzwoitym poziomie.

Podstawowym zabezpieczeniem dla banku w przypadku kredytu hipotecznego jest hipoteka na rzecz banku wpisana do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Informuje ona, jakie prawa i komu przysługują do danej nieruchomości. Dzięki temu zabiegowi bank może dochodzić wierzytelności z nieruchomości również w przypadku, kiedy osoba, która wzięła kredyt, sprzeda nieruchomość.

Na co zwrócić uwagę dokonując wyboru banku pod kredyt mieszkaniowy?

Chcąc dokonać optymalnego wyboru banku pod kredyt hipoteczny, dobrze jest skorzystać z pomocy doradcy finansowego, jak np.: firma Wolańczyk Finanse, dzięki temu nie tylko dobrany zostanie właściwie okres kredytowania do naszych możliwości finansowych, ale dokładnie przeanalizujemy najważniejsze elementy oprocentowania kredytowego. Zalicza się do nich:

  • Zmienną stawkę WIBOR, czyli zmienną stopę referencyjną ustalaną co kwartał, na podstawie stóp zgłaszanych przez przedstawicieli 13 banków (fixingu) - po odrzuceniu dwóch najwyższych i dwóch najniższych wielkości. Stawka WIBOR zależy od: wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, inflacji, podaży pieniądza, cyklu koniunkturalnego, wysokości PK.
  • Stałą marżę banku – zmienna w zależności od wybranego banku, zależy od kwoty kredytu, od wskaźnika LTV, czyli stosunku kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia, jak również od dodatkowych produktów, z których skorzystasz.

Chcąc wziąć kredyt na zakup mieszkania, w zależności od oferty danego banku, trzeba mieć różnej wysokości minimalny wkład własny, który zwykle oscyluje w granicach 10%. Wspomniany minimalny wkład własny możemy wnieść w postaci m.in.:

  • gotówki,
  • środków na rachunkach bankowych,
  • oszczędności,
  • wpłaty dokonanych na poczet ceny zakupu,
  • poniesionych kosztów budowy.

Kontakt z doradcą finansowym pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości, niuanse związane z procedurami bankowymi, a także pomoże znaleźć ofertę kredytu hipotecznego szytą na miarę naszych potrzeb.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas