Artykuł sponsorowany Jakie są ubezpieczenia oraz po co je kupować?

Jakie są ubezpieczenia oraz po co je kupować?

Ubezpieczyć możemy obecnie wszystko, począwszy od samochodu i mieszkania po własne zdrowie i życie, również na wakacjach. Sztuką jest, aby umiejętnie dokonać wyboru, które polisy są nam potrzebne, a które niekonieczne i tylko niepotrzebnie drenują kieszeń. Dlatego warto wiedzieć, jakie ubezpieczenia oferują agenci oraz dlaczego tak w ogóle powinniśmy je wykupywać.

Ubezpieczenie, czyli co kupujemy w pakiecie?

Poczucie bezpieczeństwa nie ma ceny, można by powiedzieć, jednak wielu z nas nadal uważa, że agencje ubezpieczeniowe zajmują się jedynie wyciąganiem od nas pieniędzy, nie dając tak naprawdę nic w zamian. Na szczęście, ten krzywdzący stereotyp agenta ubezpieczeniowego, stawianego na równi z akwizytorem odchodzi powoli w niepamięć. Obecnie większość z nas chce po prostu zapewnić sobie spokojną głowę – czy to, na co dzień, czy w razie wypadku. Życie jest nieprzewidywalne, więc wykupienie odpowiedniej polisy powinno ukoić nasze obawy o nieprzewidywalną przyszłość.

Ubezpieczenia to pewien rodzaj transferu ryzyka, które w razie wypadku wędruje na barki ubezpieczyciela, a to wszystko w zamian za niewielką składkę. Można się na to zżymać, można docenić – nie zmienia to faktu, że lepiej dmuchać na zimne. Z pewnością usuwanie szkód lub ponoszenie konsekwencji wypadków i zdarzeń losowych jest dużo bardziej bolesne, jeśli musimy zająć się tym na własną rękę.

Ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne

W świetle ustawy z 2003 roku w Polsce obowiązkowe są ubezpieczenia OC dla kierowców i rolników oraz ubezpieczenia budynków. Z kolei ubezpieczenia dobrowolne, to wszystkie te polisy, które chronią rzeczy cenne dla nas lub ułatwiające życie w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Tak więc do obowiązkowego OC, warto dokupić AC, które chroni nasz pojazd przed kradzieżą czy włamaniem, a także uszkodzeniem samochodu. Jest to o tyle przydatne, że zapewnia kierowcy pewien spokój ducha – w razie czego ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie nawet, jeśli nas nie było w pobliżu pojazdu.

Innym przykładem takiego dobrowolnego ubezpieczenia jest NNW, czyli ubezpieczenie od następstw niebezpiecznych wypadków, które upoważnia do uzyskania odszkodowania w razie poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet kalectwa czy śmierci wskutek wypadku. Możemy wykupić również ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które przyda się w przypadku zalania sąsiada, wypadku na rowerze, szkody wykonanej przez naszą pociechę czy psa. Wyjeżdżając za granicę istnieje też opcja nabycia przydatnego ubezpieczenia turystycznego. Większość z nich można wykupić u Zbigniewa Sandelewskiego działającego na terenie Kościerzyny.  

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie?

Rynek ubezpieczeń jest bardzo pojemny i oferuje zatrzęsienie produktów, które mogą, choć wcale nie muszą ułatwić nam życie. Dlatego umawiając się na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym warto zrobić drobny rekonesans i rozeznać trochę w ofertach różnych „ubezpieczalni”. Dzięki temu będzie nam trochę łatwiej określić, czego potrzebujemy i czy warunki przedstawiane przez agenta naprawdę są tak korzystne. Najważniejsze punkty, na które trzeba zwrócić uwagę to:

  • Wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej – to bardzo ważny punkt każdej polisy ubezpieczeniowej, które trzeba dokładnie sprawdzić. Jest to spis wszystkich przypadków, w których zakład ubezpieczeń nie będzie odpowiadał! Dlatego zawsze trzeba sprawdzić, czy dana polisa uwzględnia ważne dla nas aspekty.
  • OWU – są to ogólne warunki ubezpieczenia, czyli bardzo ważny dokument, który tłumaczy, na jakich warunkach tak naprawdę działa nasza polisa. OWU określa, więc zakres ochrony ubezpieczenia, prawa i obowiązki towarzystwa, a także nas, jako osoby ubezpieczające się.

Na koniec jedna rada: pytaj o wszystko bez krępacji. Agenci od tego są, żeby doradzili w każdej kwestii. Nigdy też nie podpisujemy dokumentów, jeżeli czegoś nie rozumiemy lub zapisy wydają się niejasne. Nieśmiałość w tej kwestii może nas później drogo kosztować!

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas