Artykuł sponsorowany Jak wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania?

Jak wybrać ubezpieczenie domu i mieszkania?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje szereg możliwości związanych z ubezpieczeniem domu i mieszkania. Ów szeroki wybór jest niezwykle atrakcyjny dla klientów,  gdyż mogą oni zaprojektować polisę na miarę swoich unikalnych i specyficznych potrzeb. Zanim jednak podejmiemy decyzję co do optymalnego wyboru, warto wiedzieć, czym się kierować i o jakich elementach nie zapomnieć w przypadku ochrony naszego dobytku.

Co obejmuje polisa ubezpieczeniowa?

Każde ubezpieczenie składa się z wielu elementów, dlatego trzeba dokładnie wziąć pod uwagę zawarte w niej części. Standardowa polisa zawiera:

  • zabezpieczenie stałych elementów domu i mieszkania, będących jego integralną częścią,
  • ruchomości określane też mianem wyposażenia,
  • garaż (jeśli jest odłączony od budynku lub stoi obok niego),
  • budynki dodatkowe np. pomieszczenia gospodarcze.

Zazwyczaj filary te rozbite są na jeszcze mniejsze części składowe. Dwa pakiety z szeregiem opcji oferuje między innymi towarzystwo ubezpieczeniowe WARTA, którego polisę można zakupić w Biurze Ubezpieczeniowym w Inowrocławiu. Ubezpieczenia te zawierają dodatkowe możliwości, takie jak zabezpieczenie na wypadek utraty czynszu, zniszczenia wyposażenia ogrodowego i roślinności, a nawet dodatek w postaci ochrony dobytku naszego dziecka w wieku studenckim, które utraciło swoje przedmioty podczas pobytu w akademiku. To od nas więc zależy, jakie możliwości pasują do naszej rzeczywistości i co ostatecznie zdecydujemy się wybrać.

Szacowanie ryzyka

Najczęstszą troską, która motywuje nas do zakupienia dobrej polisy ubezpieczeniowej jest obawa związana z niebezpieczeństwami wywołanymi przez siły natury (powodzie, silny wiatr, osuwiska), a jest to szczególnie ważne wtedy, gdy nasz dom znajduje się na terenie o częstszym występowaniu tego typu zjawisk. W takim wypadku musimy także liczyć się z tym, że wówczas suma ubezpieczenia będzie wyższa, analogicznie do wzrostu stopnia ryzyka.  Warto wziąć pod uwagę także fakt, że wysokość składki jaką będziemy opłacać zależeć będzie również od tego, czy zdecydujemy się wybrać ubezpieczenie na wartość odtworzeniową czy rzeczywistą. Pierwsza z wymienionych obejmuje koszty związane z zakupem nowego mienia, natomiast druga bierze pod uwagę pomniejszenie wypłacanej kwoty odszkodowania, po wzięciu pod uwagę amortyzacji przedmiotów. Aspekt ten ma zawsze wymierny efekt na kwotę składek, jakie będziemy świadczyć  na poczet obejmującej nas polisy.

Jak obniżyć koszty zakupu polisy ubezpieczeniowej?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje swoim klientom szereg ulg i metod na to jak obniżyć płacone składki. Jednym ze sposobów jest zastosowanie środków prewencyjnych w ubezpieczanej nieruchomości we własnym zakresie, mogących stanowić dodatkową ochronę, np. drzwi antywłamaniowe, alarmy czy zabezpieczenia antypożarowe. Na ulgi możemy liczyć również wtedy, gdy w konkretnym towarzystwie dysponujemy dobrą historią tj. brakiem szkód w przypadku poprzednio zawartych umów.

Wybór odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej jest odpowiedzialnym krokiem. W tej sprawie zawsze warto poradzić się specjalistów z towarzystw ubezpieczeniowych, którzy biegle orientują się w ofercie proponowanej przez różne podmioty.  

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas