Materiał Partnera Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny może objąć wszystkie Twoje dotychczasowe zobowiązania finansowe. Zwykle w ten sposób łączy się kredyty gotówkowe, limity na kartach i debety na koncie. Czasami konsolidacja może też objąć chwilówki i raty kredytu hipotecznego. W ten sposób możesz obniżyć wysokość comiesięcznego zobowiązania finansowego. Licz się jednak z dłuższym okresem spłaty i wyższymi całkowitymi kosztami.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest szczególnym produktem finansowym. Pośrednictwo Finansowe Agnieszka Machnikowska tłumaczy, że w ten sposób można połączyć wszystkie dotychczasowe zobowiązania w jeden, większy kredyt. Wtedy płacimy tylko jedną ratę. Dzięki konsolidacji możesz wreszcie uporządkować swoje sprawy finansowe. Rata jest niższa i mniej obciąża domowy budżet. Aby dostać taki kredyt, musisz podpisać stosowną umowę z bankiem.  Wtedy instytucja bankowa spłaca za Ciebie wszystkie zobowiązania.  Musisz się liczyć też z tym, że czasami wcześniejsza spłata kredytu lub pożyczki, wiąże się z dodatkową opłatą. Może ją uiścić bank lub przerzucić jej spłatą na Ciebie. Zwykle kredyt konsolidacyjny ma taką samą stopę oprocentowania przez cały okres spłaty. Czasami niższa rata wynika z dłuższym okresem spłaty. Wtedy całkowite koszty kredytowania wzrosną.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wybierając ofertę, koniecznie zwróć uwagę na oprocentowanie kredytu. Ma bardzo duży wpływ na całkowite koszty. Im niższe, tym mniej będziesz musiał później spłacić. Niestety, jeśli nie masz dobrej historii kredytowej, a zależy Ci na kredycie, musisz się liczyć z wyższą ratą. Dlatego warto budować pozytywną historię w BIK poprzez terminową spłatę zobowiązań. Wtedy w przyszłości masz większą szansę na kredyt i niższą miesięczną ratę.

Zanim zdecydujesz się na konsolidację, dwa razy się zastanów, czy rzeczywiście potrzebujesz dodatkowej gotówki.  Pamiętaj też, aby przed podpisaniem umowy, dokładnie ją przeczytać. Zwróć szczególną uwagę na to, co jest napisane małym druczkiem. Wtedy unikniesz przykrych niespodzianek. Zobacz, jaka jest liczba rat i ich wysokość.  Sprawdź, jakie są całkowite koszty kredytu.

Decyzję o kredycie konsolidacyjnym podejmuj na spokojnie. Nie traktuj go jako ostatniej deski ratunku. Przeanalizuj oferty poszczególnych banków. Wybierz kredyt, który wyróżnia się najniższym oprocentowaniem i najdłuższym okresem spłaty. Dopasuj wysokość miesięcznej raty do swojej sytuacji finansowej. Nie rzucaj się na głęboką ratę. Mierz siły na zamiary. Postaraj się, jak najlepiej dopasować wysokość raty do swoich możliwości. Wtedy nie wpadniesz w jeszcze większe kłopoty.

Opracowanie:

Podziel się