Artykuł sponsorowany Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy?

Jak wybrać korzystny kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jest dobrym sposobem na szybką realizację celu, jeśli nie masz wystarczającej ilości prywatnych środków. Jednak wiąże się on z późniejszym obciążeniem finansowym - jego koszty to m.in. prowizja i odsetki. Wybór odpowiedniego kredytu, który mocno nie obciąży naszej kieszeni, to długi temat. Jednak postaramy się poniżej opisać kilka najważniejszych informacji.

Wysokość kredytu

W pierwszej kolejności zastanów się, jakiej wysokości chcesz wziąć kredyt. Pamiętaj, że im wyższy kredyt, tym wyższe koszty, dlatego kredyt na całą wartość realizacji celu (np. remontu mieszkania) nie jest dobrym pomysłem. Jeśli masz wolne oszczędności - użyj ich. Kwota kredytu nie może być wyższa niż zdolność kredytowa - oczywiście bank to zweryfikuje, lepiej jednak nie wykorzystywać całej zdolności kredytowej. Być może przyda ci się ona w przyszłości. Pamiętaj też, że kredyty gotówkowe powyżej 255 550 zł nie są chronione ustawą o kredycie konsumenckim.

Okres kredytowania

Okres kredytowania jest ściśle związany z wysokością miesięcznych rat. Im krótszy okres, tym wyższa rata, ale i korzystniejsze koszty całkowite. Tak więc zastanów się, jaką maksymalną kwotę możesz spłacać miesięcznie. Powinna być ona kwotą, którą jesteś w stanie miesięcznie zaoszczędzić.

Koszty kredytu

Kredyt wiąże się z wieloma kosztami. Najważniejsze z nich to oprocentowanie i prowizja. Oprocentowanie jest zwykle stałą stopą procentową. Natomiast prowizja jest obliczana jako % kwoty kredytu. Można ją spłacić w całości w pierwszej racie, bądź też rozłożyć na pozostałe raty. Innym kosztem jest ubezpieczenie na życie. Dzięki niemu bank ma możliwość ściągnięcia należności od ubezpieczyciela w przypadku śmierci lub trwałej niezdolności do pracy kredytobiorcy. Kredyty są obwarowane również innymi, dodatkowymi kosztami, np. opłaty za przedterminową spłatę, opłaty za tzw. wakacje kredytowe.

Kiedy lepiej nie brać kredytu?

Kredyt gotówkowy jest dobrym rozwiązaniem w wielu sytuacjach. Czasem jednak lepiej z niego zrezygnować, a przynajmniej kilkakrotnie się zastanowić, czy rzeczywiście warto go brać. Są to sytuacje, gdy:

  • Z trudem oszczędzasz lub nic nie oszczędzasz. Jeśli masz trudności z co miesięcznym oszczędzaniem, najprawdopodobniej będziesz mieć trudności ze spłatą rat.
  • Masz inne kredyty. „Życie na kredycie” jest drogie, w dodatku może zakończyć się trudnymi do spłacenia długami.

Pomoc eksperta finansowego

Wybór odpowiedniego kredytu nie jest łatwym zadaniem. Oferty banków są bardzo zróżnicowane, często się zmieniają i niekiedy bywają trudne do zrozumienia. Aby się w tym połapać, warto skorzystać z podpowiedzi dobrego eksperta finansowego, np. z firmy JustEkspert Justyna Kałuża. Doradca finansowy pomoże w wybraniu oferty najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb i możliwości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas