Materiał Partnera Jak wybrać dobre ubezpieczenie rolne?

Jak wybrać dobre ubezpieczenie rolne?

Praca w rolnictwie to nie tylko standardowe obowiązki przy uprawach. Prowadząc gospodarstwo, rolnicy muszą regularnie doglądać swojego mienia, uwzględniając przy tym zmienne warunki pogodowe. Te bywają różne i często zagrażają nie tylko plonom, ale i wyposażeniu w postaci maszyn. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia rolnego. Jaką ochronę wykupić? Sprawdź, zanim zdecydujesz się na konkretną polisę.

 

Czy w gospodarstwach rolnych często dochodzi do wypadków?

 

W gospodarstwach rolnych niestety regularnie zdarzają się wypadki będące wynikiem nieuwagi czy pośpiechu. Jak podaje KRUS, do najczęściej spotykanych zdarzeń zalicza się między innymi:

  • upadki,
  • przygniecenia,
  • uderzenia przez maszyny lub ich części.

 

Specjalistka z Agencji Ubezpieczeniowej Maria Kandulska zauważa: Kryzysowe sytuacje, jakie mają miejsce w gospodarstwach rolnych, bardzo często są także wynikiem zdarzeń losowych. Przyczyniają się do tego między innymi skrajne zjawiska pogodowe, które zdarzają się coraz częściej. Począwszy od bardzo silnych podmuchów wiatru, aż po zaczynające pojawiać się w Polsce trąby powietrzne. Niszczycielska siła żywiołu może nie tylko uszkodzić, lecz także całkowicie zniszczyć obiekty gospodarcze. Przy tym jest niebezpieczna dla rolników chcących zabezpieczyć swój dobytek – dodaje.

 

Czy ubezpieczenie rolne jest obowiązkowe?

 

W maju 2003 roku weszła w życie ustawa dotycząca ubezpieczeń obowiązkowych. Zgodnie z jej zapisami, osoby prowadzące swoją własną działalność rolną, w której grunty przewyższają powierzchnię 1ha, mają obowiązek skorzystania z ubezpieczenia rolnego. Dla rolników oznacza to konieczność wykupienia konkretnej polisy, która dotyczy:

  • odpowiedzialności cywilnej – czyli OC,
  • budynków rolniczych i ich ochrony od ognia oraz innych zdarzeń.

 

Na co zwrócić uwagę, decydując się na ubezpieczenie rolne?

 

Rolnicy wybierający ubezpieczyciela powinni zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych aspektów. Ubezpieczenie to nie tylko obowiązek, ale i możliwość skorzystania z pewnych przywilejów w razie nieszczęśliwego wypadku. W zależności od ubezpieczyciela ochronie podlegać mogą różne podmioty, zarówno pojazdy rolnicze, dodatkowy sprzęt, zwierzęta, jak i obiekty. Wybierając polisę, należy zatem zwrócić uwagę na:

  • jej kompleksowy zakres,
  • wysokość odszkodowania,
  • zakres ubezpieczenia i ewentualne zapisy dotyczące wykluczeń, w których nie obowiązuje ochrona.

 

Podpisywana umowa powinna odpowiadać na zapotrzebowanie rolnika i uwzględniać realne zagrożenie na danym terenie. Warto więc zwrócić uwagę na to, co i od jakiego zdarzenia się ubezpiecza. Istotna będzie również suma odszkodowania. Profesjonaliści umożliwiają rolnikowi wybór wysokości polisy oraz elementów, jakie będą wchodziły w jej skład. Punktem pomocnym przy ustaleniu wartości zadośćuczynienia będzie kwota, która pozwoli na odbudowanie lub odkupienie sprzętów umożliwiających wznowienie działalności w razie zdarzenia losowego

 

Podziel się