Materiał Partnera Jak skutecznie dochodzić odszkodowania za wypadek komunikacyjny?

Jak skutecznie dochodzić odszkodowania za wypadek komunikacyjny?

Codziennie na drogach dochodzi do tysięcy wypadków komunikacyjnych. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym każdy poszkodowany ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. Jest to rekompensata finansowa, która pokrywa koszty poniesionych strat osobowych lub materialnych. Nie zawsze jednak kwota ta jest zadowalająca dla poszkodowanego. Jak ubiegać się o większe odszkodowanie komunikacyjne? Gdzie zwrócić się po pomoc?

Kto i kiedy może ubiegać się o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?

Mianem wypadku drogowego określa się zdarzenie z udziałem dowolnego pojazdu mechanicznych poruszanych za pomocą sił przyrody. Są to więc nie tylko samochody, ale m.in. traktory, motocykle, motorówki, statki, a także środki transportu napędzane silnikiem elektrycznym np. hulajnoga. Do tej kategorii nie zaliczają się jedynie pojazdy poruszane za pomocą mięśni np. rowery lub deskorolki. O odszkodowanie komunikacyjne może ubiegać się  nie tylko poszkodowany kierowca pojazdu, ale także pasażer, pieszy lub rowerzysta. Warto również wiedzieć, że o rekompensatę można ubiegać się przez 3 lata od dnia dowiedzenia się o powstałej szkodzie. Po upływie tego terminu, roszczenia z tytułu wypadku komunikacyjnego przedawniają się.  

Jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym?

Aby otrzymać rekompensatę  za poniesione w wypadku komunikacyjnym szkody, należy zgłosić się do ubezpieczyciela. W oświadczeniu konieczne jest wskazanie sprawcy wypadku, a więc potrzebne są:

  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL,
  • numer rejestracyjny,
  • marka i model samochodu,
  • numer polisy OC.

Niestety nie zawsze sprawca jest skłonny do podania tych danych dobrowolnie. W takim wypadku trzeba wezwać na miejsce zdarzenia policję.

Posiadając pełne dane osoby, która spowodowała wypadek komunikacyjny, ubezpieczyciel może rozpocząć postępowanie. Firma określa wysokość zadośćuczynienia, które musi być adekwatne do poniesionych szkód oraz kosztów ubezpieczenia.

Dochodzenie odszkodowania po wypadku z pomocą radcy prawnego

Często zdarza się, że firma ubezpieczająca przyznaje zaniżoną kwotę odszkodowania. W takim wypadku, jeśli negocjacje nie pomagają, należy skierować sprawę na drogę sądową. Możesz to zrobić na własną rękę. Należy jednak pamiętać, że bez podstawowej wiedzy prawniczej będzie to trudne. Wejście na drogę sądową wiąże się ze sporządzaniem dokumentacji oraz roszczeń. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług radcy prawnego np. z Kancelarii Radcy Prawnego Beata Kotula z Wrocławia. Specjalista przeanalizuje sytuację i zajmie się wszystkimi formalnościami. Dzięki temu dochodzenie przebiegnie sprawniej i będziesz miał pewność, że dokumentacja jest sporządzona poprawnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas