Materiał Partnera
Czy ubezpieczenie domu jest faktycznie potrzebne?

Czy ubezpieczenie domu jest faktycznie potrzebne?

Ubezpieczenie nieruchomości to jedna z najpopularniejszych polis, na którą można się zdecydować. W swojej ofercie mają ją wszyscy ubezpieczyciele w Polsce. Można z niej korzystać, jeśli zabezpieczamy: dom, dom w budowie, mieszkanie, domek letniskowy czy nawet pojedyncze pomieszczenia. Dzięki takiej ochronie będziemy w stanie otrzymać pomoc w kryzysowej sytuacji. A takie często zdarzają się zupełnie niespodziewanie.

Przed wyborem ubezpieczenia nieruchomości

Zanim podejmiemy decyzję, jakie ubezpieczenie wykupimy, warto się poważnie zastanowić nad tym, jakie zagrożenia mogą dotknąć naszą posesję. Bardzo ważne jest zadanie sobie takich pytań, jak:

  • czy mieszkamy na terenie, gdzie występowały powodzie,
  • czy często w okolicy zdarzają się włamanie i rozboje,
  • czy w pobliżu są miejsca, z których może dostać się coś na nasz teren (np. piłka z boiska).

Pod uwagę warto także wziąć takie możliwości jak: huragany zrywające dachy i wybijające okna, pożary czy zalania, które mogą zdarzyć się w każdym domu. Odpowiedzi na wyżej postawione kwestie wskażą, jak bardzo rozbudowaną polisę mieszkaniową powinniśmy wybrać. Warto przy tym zainteresować się u agenta ubezpieczeniowego, jakie szkody wywołane przez siły natury obejmuje wybrany pakiet.

W ramach ubezpieczenia domów czy mieszkań można chronić zarówno mienie stałe, jak i ruchome. W przypadku tego pierwszego, chodzi nie tylko o mury, ale także wszystko, co znajduje się wewnątrz i jest na stałe przytwierdzone, czyli np.:

  • kaloryfery,
  • podłogi,
  • panele,
  • zabudowane kuchnie i szafy.

W przypadku mienia ruchomego określa się tak własność, którą można w każdej chwili przenieść – rzeczy osobiste, meble, stoły, sprzęt RTV i AGD, wartościowe przedmioty (dzieła sztuki, biżuteria). Standardowo mienie stałe ubezpiecza się od zdarzeń losowych, a ruchome także od kradzieży z włamaniem. Warto się także zastanowić, czy nie ubezpieczyć się także od zniszczeń powstałych wewnątrz domu podczas włamania lub dewastacji. Warto w tym kontekście zapytać dobrego agenta ubezpieczeniowego (np. Marzenę Szewczyk z Wyszkowa), który profesjonalnym okiem oceni sytuację i oceni, na co warto się zdecydować.

Co jeszcze można objąć ubezpieczeniem nieruchomości?

Oprócz wyżej podanego mienia, ubezpieczenia domów i mieszkań mogą chronić także inne przedmioty i obiekty wokół domu, choćby sprzęty czy budowle, takie jak: ogrodzenie, garaż, pomieszczenie gospodarcze, chodniki czy piwnice.

Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, dzięki czemu ubezpieczyciel zapłaci za skutki zalania mieszkania sąsiada, wybite okna w posesji obok czy inne szkody wywołane przez naszą rodzinę lub zwierzęta.

Opracowanie:

Marzena Szewczyk

Drogoszewo , Powstańców 22A

  • tel. 607 285 634

Podziel się