Artykuł sponsorowany Zalety okapów podszafkowych

Zalety okapów podszafkowych

Okazuje się, że wybór okapu jest jednym z istotniejszych aspektów urządzania przestrzeni kuchennej. Jeśli nie wiadomo, jaki model sprawdzi się w danym pomieszczeniu, warto rozważyć zakup okapu podszafkowego, ponieważ doskonale sprawdzi się on w zasadzie w każdej sytuacji. Mają one także zalety i innowacyjne rozwiązania, których próżno szukać w tradycyjnych okapach. Dlaczego warto przyjrzeć się im bliżej?

Innowacyjność

Jedną z najbardziej cenionych zalet okapów podszafkowych jest możliwość zamontowania wraz z nimi tzw. cichej kuchni. Innowacyjność „cichej kuchni” polega na wymontowaniu silnika w samym okapie i zastąpieniem go wentylatorem dachowym, dzięki czemu nie będziemy już skazani na irytujący szum za każdym razem, gdy włączymy okap. Takie rozwiązanie jest też mniej awaryjne i bardziej ekologiczne, nie mówiąc o jego wydajności – o tym przeczytamy więcej w dalszej części artykułu. Producentem „cichej kuchni” jest przykładowo firma Vilpe – zdecydowanie warto przyjrzeć się jej ofercie.

Swoboda montażu

Okap podszafkowy sprawdzi się w każdej kuchni i to bez względu na jej rozmiary. Na ogół montuje się go wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na inny model, a więc w małych kuchniach. Okapy podszafkowe dostępne są najczęściej w dwóch rozmiarach: 30 i 60 cm. Urządzenia te są przeznaczone do montażu na spodzie szafki powieszonej zaraz nad kuchenką. Okap można także umieścić na ścianie. Model ten jest niezależny od innych elementów znajdujących się w kuchni, co pozwala na sporą swobodę podczas jej urządzania.

Cena

Okapy montowane pod szafkami świetnie sprawdzają się przede wszystkim w małych pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy centymetr. Urządzenie jest niewielkie i nie wymaga podłączenia do instalacji. Można więc je zamontować w zasadzie w dowolnym miejscu. Najczęściej umieszcza się je jednak pod szafką, co pozwala na praktyczne rozplanowanie przestrzeni nad kuchenką. Stawiając na taki okap, zyskuje się poza tym nieco miejsca do przechowywania różnego rodzaju przedmiotów, np. przypraw. Sporą zaletą okapów podszafkowych jest też ich cena. Są one znacznie tańsze niż okapy wyspowe czy kominowe.

Dobra wydajność

Dobry okap podszafkowy jest w stanie oczyścić powietrze w całym pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem są urządzenia, które są w stanie przefiltrować sześciokrotność całego powietrza w kuchni w ciągu jednej godziny, dlatego przed zakupem okapu warto zmierzyć pomieszczenie i obliczyć wymaganą wydajność. Dla przykładu, jeśli wybierzemy model okapu PH-26 z podanej wcześniej strony internetowej, to możemy do niego dobrać wentylator Vilpe E220, o maksymalnej wydajności 720 m3 na godzinę.

Duże znaczenie ma również wielkość urządzenia i dobór odpowiedniego wentylatora. Najskuteczniejszy będzie zawsze okap, który jest tylko nieco szerszy od kuchenki – tylko wówczas będzie można się szybko pozbyć oparów powstałych w czasie gotowania i jednocześnie wentylować pomieszczenie. Do wyboru są filtry filcowe oraz bardziej ekonomiczne filtry aluminiowe, które można czyścić i wykorzystywać przez długi czas. Warto też  zdecydować się na dodatkowy filtr węglowy, który skutecznie wyłapuje mało przyjemne zapachy. Jak więc widzimy, okapy podszafkowe są synonimem nowoczesnej i dobrze działającej kuchni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas