Materiał Partnera Wybór odpowiedniej żarówki do oświetlenia pomieszczeń w domu

Wybór odpowiedniej żarówki do oświetlenia pomieszczeń w domu

Jeszcze niedawno wszystkie żarówki były niezwykle do siebie podobne, a w sklepie gdy prosiliśmy o żarówkę nie musieliśmy wybierać z 10 podobnych do siebie i nie mieć pojęcia, jaka będzie pasować. Powszechnie stosowało się zwykłe żarówki – takie jak wynalazł Edison, z czasem zastąpiły je warianty energooszczędne, które kojarzymy jako dość duże i toporne. W ostatnich latach z kolei coraz chętniej korzystamy z żarówek ledowych, które najczęściej są niewielkie, a dodatkowo wyróżnia je niesamowita trwałość.

Żarówki tradycyjne

Klasyczne żarówki, jakie znamy od lat świecą za sprawą rozżarzonego i nagrzanego do wysokiej temperatury żarnika, który wykonany jest z wolframu. Znajduje się on w specjalnej szklanej bańce, którą wypełnia próżnia lub obojętny gaz. Dawniej w sklepach dostępne były żarówki przeźroczyste i matowe. Te pierwsze wycofano z uwagi na ich energochłonność. Przeźroczyste z kolei od roku 2009 były stopniowo wycofywane, rozpoczynając od tych o największej mocy. Od 2012 roku nie ma ich w regularnej sprzedaży. Jednak pomimo iż Unia Europejska dokładała wszelkich starań, aby zlikwidować ten rodzaj żarówek na rynku, to i tak z wielkim triumfem pojawiły się one ponownie, jako specjalistyczne żarówki wstrząsoodporne, których nie należy stosować w oświetlaniu gospodarstw domowych. Jest to zdecydowanie najtańszy rodzaj żarówek, o niskim poziomie żywotności – około 100 godzin.

Żarówki halogenowe – punktowe

Jeszcze jakiś czas temu stanowiły one popularne źródło światła. Ich zasada działania zbliżona jest do lamp żarowych. Występuje w nich żarnik wolframowy, który umieszczony jest w środowisku wypełnionym gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu. Zachodzące we wnętrzu reakcje chemiczne sprawiają, że ten rodzaj żarówki pozwala na uzyskanie bardzo jasnego światła. Ich zużycie energii jest niższe niż w przypadku żarówek tradycyjnych, dodatkowo wykazują wyższą trwałość – nawet 2-3 krotnie większą. Dają równomierne światło

Żarówki LED

Żarówki, a właściwie diody LED to najnowsze rozwiązanie techniczne w dziedzinie oświetlenia, wyjątkowo chętnie wybierane przez konsumentów. Jest to rozwiązanie wyróżniające się wysokim poziomem trwałości, gdyż tego rodzaju żarówki wymieniamy rzadko – nawet co 50 tysięcy godzin, co oznacza, że mogą świecić nawet przez 6 lat. Jednocześnie są bardzo energooszczędne. W kwestii dobierania żarówek LED z pewnością warto wesprzeć się wsparciem doświadczonego sprzedawcy ze sklepu "Elektryk", który pomoże nam zdecydować się na takie dobrane do naszych potrzeb i jednocześnie w korzystnej cenie.  Żarówki LED są droższe od klasycznych, jednak nieporównywalnie trwalsze, co z pewnością jest argumentem silnie przemawiającym na ich korzyść.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas