Artykuł sponsorowany Wybór aparatu pierwszego fotograficznego. Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Wybór aparatu pierwszego fotograficznego. Lustrzanka czy bezlusterkowiec?

Popularność serwisów społecznościowych sprawiła, że dziś chętnie fotografujemy najróżniejsze wydarzenia z naszego życia, a przy tym nie zawsze przykładamy należytą wagę do jakości publikowanych zdjęć. Umieszczanie selfie z wakacji na Instagramie czy Facebooku nie wymaga przecież specjalistycznego sprzętu ani dużych umiejętności, wystarczy aparat w telefonie i uśmiech na twarzy, a liczba lajków od znajomych będzie rosła. Jednak jeśli ktoś myśli o zdjęciach w kategoriach jakościowych i zależy mu na tym, by miały one pewien wydźwięk artystyczny, koniecznie musi poszukać odpowiedniego sprzętu. Czym więc powinien się kierować, wybierając aparat fotograficzny, który pozwoli na realizację pasji? Wybrać lustrzankę czy bezlusterkowiec? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących fotografów.

Waga aparatu

Lustrzanka wraz z obiektywem może ważyć nawet kilka kilogramów. Przez cały dzień w podróży, którą chcemy udokumentować bądź w pracy, gdzie robimy reportaż z eventu, jest to ciężar, który naprawdę można odczuć. Z pewnością z perspektywy obserwatora wygląda to bardzo profesjonalnie, jednak dla fotografa, zwłaszcza jeśli jest to drobna kobieta, komfort pracy jest dość niski.

W przypadku bezlusterkowców nawet najcięższy model będzie w dalszym ciągu o wiele lżejszy od amatorskiej lustrzanki. Najmniejsze z nich są wręcz kompaktowe, niekiedy można swobodnie schować je do kieszeni. W odróżnieniu od lustrzanek cały dzień pracy z aparatem jest zasadniczo nieodczuwalny dla fotografa. Z kolei biorąc pod uwagę poręczność tych sprzętów - tutaj zarówno lustrzanki, jak i bezlusterkowe zapewniają pewny uchwyt i wygodę użytkowania, choć osobom z większymi dłońmi często lepiej pracuje się z lustrzankami.

wagaaparatu

Podsumowując, bezlusterkowce są lżejsze od lustrzanek.

Wizjer

Ważną różnicą między lustrzankami cyfrowymi a aparatami bezlustrkowymi jest wizjer. W lustrzance jest on optyczny, zbudowany w oparciu o pryzmat pentagonalny (lub układ luster w tańszych modelach), na który pada obraz odbity od lustra znajdującego się przed matrycą. Dlatego gdy wykonywane jest zdjęcie, wizjer jest ciemny, co widać przy dłuższym czasie naświetlania - lustro jest wtedy podniesione i nie odbija obrazu widzianego okiem obiektywu. Bezlusterkowce nie mają optycznego wizjera, lecz elektroniczny, który również ma swoje zalety. Niektóre tego typu aparaty są z kolei w ogóle pozbawione wizjera - kadrowanie odbywa się wówczas za pomocą wyświetlacza.

Wielu fotografów uważa, że wizjer optyczny gwarantuje lepszą jakość obrazu. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że wizjer optyczny nieco ogranicza mniej doświadczonych użytkowników - nie pokazuje informacji o histogramie oraz tego, jak będzie wyglądało zdjęcie wykonane przy ustawionych parametrach, czy będzie dobrze naświetlone i jak wiernie zostaną zreprodukowane kolory. To widać dopiero na wyświetlaczu LCD.

W sytuacji gdy fotograf celowo ustawia ekspozycję w niestandardowy sposób, chcąc osiągnąć konkretny efekt na zdjęciu, znacznie wygodniej pracuje się, korzystając z podglądu na żywo bądź z elektronicznego wizjera. Dotyczy to zwłaszcza początkujących miłośników fotografii cyfrowej, którzy nie potrafią jeszcze ocenić gołym okiem warunków oświetleniowych fotografowanych scen.

wizjer

Podsumowując, podgląd zdjęcia, który umożliwia cyfrowy wizjer, jest przydatny, zwłaszcza dla początkujących.

Matryca

W ostatnim czasie funkcją docenianą przez fotografów jest 5-osiowa stabilizacja matrycy, która gwarantuje stabilność obrazu w przypadku każdego obiektywu. Dzięki temu fotograf może fotografować oraz filmować z ręki, uzyskując wysokiej jakości ujęcia nawet przy dłuższych czasach naświetlania.

Funkcja 5-osiowej stabilizacji matrycy znajduje się na tę chwilę w bardzo wielu bezlusterkowcach, nawet tych z niższej półki cenowej. W przypadku lustrzanek - ich konstrukcja na tyle utrudnia zastosowanie systemu stabilizacji, że na rynku odnajdziemy jedynie kilka modeli, które tę funkcję zapewniają. Niemniej użytkownicy najpopularniejszych systemów, takich jak Canon czy Nikon, mają do dyspozycji szereg obiektywów z wbudowanymi modułami stabilizacji. Niestety, są to rozwiązania znacznie droższe niż wbudowana mechaniczna stabilizacja.

matryca

Podsumowując, bezlusterkowce znacznie częściej niż lustrzanki zapewniają funkcję 5-osiowej stabilizacji matrycy.


Po zapoznaniu się z podstawowymi parametrami charakteryzującymi lustrzanki i bezlusterkowce można zacząć rozglądać się za upragnionym modelem. Szeroki wybór aparatów znanych marek, takich jak Canon, Nikon czy Olympus, oferuje sklep fotograficzny Digital24. Oprócz samych aparatów można tam znaleźć również wymienne obiektywy czy pomocne akcesoria, takie jak torby na sprzęt.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas