Artykuł sponsorowany Wszystko na temat bębnów w drukarkach laserowych

Wszystko na temat bębnów w drukarkach laserowych

Bęben optyczny jest integralną częścią każdej drukarki laserowej. Jest to niewielka rurka aluminiowa, której rozmiar jest większy niż maksymalny obszar zadruku. Odpowiada za przenoszenie obrazu z tonera na papier. Powierzchnia bębna pokryta jest warstwą światłoczułą. Jak działa drukarka laserowa? Jak często bęben musi być wymieniany?

Zasada działania drukarki laserowej

W całym cyklu drukowania laserowego istotną rolę odgrywa przyciąganie przez światłoczuły bęben cząsteczek tonera w miejsca wyznaczone przez laser. Bęben może być zintegrowany z kasetą drukującą lub stanowić niezależny element drukarki. Toner do drukarki laserowej znajduje się w kasecie drukującej, która dystrybuuje bardzo drobne cząsteczki atramentu. Na początku procesu światło lasera odwzorowuje obraz na powierzchni bębna, tworząc w ten sposób obraz utajony. Cząsteczki tonera przyciągane są przez naładowaną dodatnio lub ujemnie powierzchnię bębna, a następnie przenoszone na arkusz znajdujący się pomiędzy rolkami pod bębnem.

Jak podkreślają specjaliści z Firmy Handlowej „WWM”, emulsja światłoczuła, jaką pokryty jest bęben, przewodzi prąd w momencie naświetlania. Obracając się, bęben zostaje naelektryzowany na całej szerokości. Osiadające ładunki elektrostatyczne przyciągają drobinki atramentu i znikają w momencie oświetlenia przez laser. Cząsteczki tonera elektryzowane są ładunkiem przeciwnym do ładunków na bębnie, co sprzyja ich wzajemnemu przyciąganiu się. Tak powstały obraz jest nietrwały i może ulec rozmazaniu. Dlatego na końcu procesu odbywa się utrwalanie, czyli ogrzewanie kartki w wałkach, które dociskają obraz, dzięki czemu toner roztapia się i wnika w strukturę papieru.

Jak często wymieniać bęben?

Bęben zintegrowany z kasetą drukującą wymieniany jest każdorazowo przy wymianie kasety. Jeśli jednak bęben stanowi osobny podzespół, należy go wymieniać średnio co trzy wymiany tonera. System oddzielnego bębna i tonera umożliwia wymianę samej kasety drukującej bez konieczności usuwania sprawnego bębna. Bęben jest elementem eksploatacyjnym i z biegiem czasu może tracić właściwości światłoczułe. Najczęściej jest to powodowane uszkodzeniami mechanicznymi, które są wynikiem występowania w podzespołach drukarki resztek tonera. Uszkodzenia powłoki bębna wpływają na obniżenie jakości wydruków. Pierwszym symptomem problemów z bębnem są zabrudzenia i smugi pojawiające się na wydrukowanych kartach, a na żywotność bębna może mieć wpływ jakość używanego papieru, temperatura oraz wilgotność.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas