Artykuł sponsorowany Rodzaje taśm izolacyjnych

Rodzaje taśm izolacyjnych

Chociaż taśma izolacyjna na pierwszy rzut oka nie różni się od zwykłej taśmy klejącej, jej specjalne właściwości pozwalają na wykorzystanie w szczególnych warunkach. Taśmy tego typu służą do zabezpieczania przewodów elektrycznych i innych urządzeń, które przewodzą prąd. Właśnie dlatego takie taśmy nazywamy też elektroizolacyjnymi i należą do niezbędnych elementów wyposażenia skrzynki narzędziowej każdego elektryka.

Taśmy izolacyjne z PVC

Najczęściej spotykane taśmy izolacyjne wykonane są z PVC, czyli polichlorku winylu. Niedrogi i wytrzymały materiał zapewnia taśmie świetne właściwości izolacyjne, a jednocześnie dużą elastyczność. Łączenie, owijanie czy naprawianie przewodów taśmą PVC jest proste i wygodne. Dobra taśma izolacyjna powinna dobrze przylegać nawet do nierównych powierzchni, mieć świetną przylepność i właściwości uszczelniające. W ofercie sklepu internetowego tasmy24.pl dostępne są taśmy izolacyjne PVC w różnych kolorach, które odpowiadają obowiązującym zasadom kodowania dla przewodów barwami (żółto-zielone dla przewodów ochronnych, niebieskie dla przewodów neutralnych itd.).

Izolacyjne taśmy parciane (tkaninowe)

Parciane taśmy izolacyjne charakteryzują się wysoką trwałością i wytrzymałością na przetarcia, a dodatkowo tłumią drgania i hałas, w związku z czym używane są głównie do wiązkowania przewodów w motoryzacji. Produkowane są w dwóch wersjach – jako gładkie i z meszkiem. Dużą popularnością cieszą się taśmy gładkie, które wg parametrów producenta mają wysoką odporność na temperatury i są rekomendowane do pracy przy silnikach. Natomiast taśmy izolacyjne z meszkiem (tzw. mechatki, taśmy włochate, parcianki) zabezpieczają wiązki przed stukaniem, wygłuszają dźwięki i gwarantują mocne łączenie przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności. Znacząco usprawniają proces montażu w branży OEM.

Samowulkanizujące taśmy izolacyjne

Taśmy izolacyjne samowulkanizujące są produkowane z kauczuku poliizobutylowego i nie są pokryte klejem. Szczelne połączenie powstaje na drodze samowulkanizacji kolejnych warstw nośnika. Taśmę nawija się z naciągiem, co powoduje jej rozszerzenie, skutkiem czego na przewodzie powstaje jednorodna, szczelna masa bez pęcherzyków powietrza. Stosowanie takiej taśmy zapewnia całkowitą wodoszczelność, dlatego jest zalecane do prac z gumowymi elementami, które pracują w bardzo wilgotnych warunkach lub w wodzie (np. do napraw węży ogrodowych).

Na zakończenie warto wspomnieć jeszcze o wysokotemperaturowych taśmach aluminiowych, które również pełnią rolę izolacyjnych. Dzięki swoim właściwościom technicznym być używane w bardzo szerokim zakresie temperatur – zachowując trwałość nawet przy oddziaływaniu temp. 250oC.

Bez względu na przeznaczenie taśmy, zawsze najlepiej sięgać po produkty sprawdzonych i polecanych marek np. tesa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas