Materiał Partnera Rodzaje i zastosowanie ploterów

Rodzaje i zastosowanie ploterów

Tworzenie profesjonalnego wydruku jest możliwe przy wykorzystaniu ploterów różnego rodzaju. Stosuje się je na szeroką skalę w reklamie, biurach architektonicznych czy drukarniach o profesjonalnym charakterze. Wyróżnia się kilka ich rodzajów, z których każdy odznacza się innym sposobem poruszania głowicy i tworzenia druku. Do najpopularniejszych z nich zalicza się ploter tnący, który znalazł szerokie grono odbiorców wśród specjalistycznych firm drukarskich i równie wyspecjalizowanych firm z innych branż.

Podział ploterów

Jak twierdzą sprawdzenie specjaliści od druku z firmy Color Laboratory MD plotery dzielimy na różne sposoby, uwzględniając ich najbardziej charakterystyczne cechy. Wymieniamy więc:

  • podział ze względu na sposób poruszania głowicy,
  • podział ze względu na zastosowanie.

Ze względu na sposób poruszania głowicy wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje ploterów. Płaskie i bębnowe. Te pierwsze są w stanie tworzyć najbardziej skomplikowane wydruki i wykorzystuje się je w specjalistycznych firmach, którym zależy na niezwykłej dokładności. To firmy architektoniczne, kreślarskie i firmy, które zajmują się na szeroką skalę tworzeniem map różnego typu.

Plotery bębnowe są równie dokładne, choć wydruk w ich wykonaniu może być znacznie obszerniejszy. To tani sposób na tworzenie precyzyjnych wydruków, które przydają się w drukarniach, reklamie i wielu innych dziedzinach.

Podział ploterów ze względu na zastosowanie

Dzieląc plotery ze względu na zastosowanie, wyróżniamy trzy ich główne typy. To plotery tnące, które zostały wyposażone w tnące głowice, dzięki czemu są w stanie nie tylko dokonywać profesjonalnych wydruków, ale i wycinać specyficzne i rzadkie kształty. Działają automatycznie, dlatego w ich przypadku możliwe jest niezwykle precyzyjne wycinanie, a nawet obszerny druk. Są w stanie wycinać, frezować, znakować i kreślić i cechuje je także wiele innych funkcjonalności. To jeden z najpopularniejszych ploterów dostępnych na rynku, który wyróżnia się wysoką dokładnością i jakością wydruków. Zastosowanie ploterów tnących znajdujemy w drukarniach i reklamie, ale i biurach o specjalistycznym charakterze.

Wyróżniamy również i plotery rysujące i grawerujące. Te pierwsze również cechuje wysoka jakość wydruku.

Plotery, a w szczególności plotery tnące to niezwykle precyzyjne urządzenia drukarskie, które są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na specjalistyczny druk. Niektóre z nich są w stanie drukować na obszernych polach, a nawet wycinać niezwykłe i pełne detali wzory. Ploter tnący znalazł szerokie zastosowanie w drukarniach, reklamie i biurach o specjalistycznym charakterze, takich jak biura architektoniczne. Na rynku znajdujemy wiele firm, które zaopatrują w plotery tnące. Warto jednak stawiać na sprawdzonych i polecanych dostawców.

Opracowanie:

Color Laboratory Md Sp. z o.o.

Warszawa , Wolności 24

Podziel się