Materiał Partnera Rdzenie ferrytowe na przewody zasilające – do czego służą i jakie są ich rodzaje?

Rdzenie ferrytowe na przewody zasilające – do czego służą i jakie są ich rodzaje?

Problem zakłóceń elektromagnetycznych dotyczy wielu urządzeń elektronicznych i elektrotechnicznych, które są zasilane za pomocą przewodów o zróżnicowanych średnicach oraz kształcie. W celu poprawy wydajności pracy urządzeń na przewody zasilające zakładane są specjalne filtry przeciwzakłóceniowe ferrytowe. Jakie są ich rodzaje oraz w jaki sposób wpływają na wydajność różnych typów sprzętu? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Istnieje wiele rodzajów rdzeni ferrytowych na przewody zasilające okrągłe lub płaskie. Wśród nich wymienić można: walcowe, pierścieniowe, szpulkowe, dwuczęściowe z klamrami lub cylindryczne, a każdy z nich ma za zadanie ograniczyć lub całkowicie wyeliminować problem tworzących się zakłóceń elektromagnetycznych.

Ferryty typu EMI i EMC

Rdzenie ferrytowe typu EMI (skrót od słów: Electro Magnetic Interference, Zakłócenie Elektromagnetyczne) są jednymi z najczęściej stosowanych w elektronice filtrów, instalowanych bezpośrednio na przewodach zasilających po to, by zminimalizować wpływ promieniowania elektromagnetycznego na funkcjonowanie urządzeń. Odmianą rdzeni EMI są ferryty typu RFI, dzięki którym można skutecznie ograniczyć promieniowanie płynące z zewnątrz, co również poprawia jakość pracy sprzętu.

Ferryty, takie jak EMC (skrót od słów: ElectroMagnetic Compatibility, Kompatybilność Elektromagnetyczna), dystrybuowane między innymi przez polską firmę Geomet, tworzą wokół przewodów skuteczną barierę, która sprawia, że zarówno promieniowanie elektromagnetyczne zewnętrzne, jak i wewnętrzne, nie mają żadnego wpływu na wydajność i działanie urządzenia.

Skuteczna redukcja szumów na przewodach zasilających

Rdzenie ferrytowe niklowo – cynkowe już od lat znajdują szerokie zastosowanie, zarówno w przemyśle elektrotechnicznym, jak i elektronicznym. Zainstalowane na przewodach zasilających różnych urządzeń, mają za zadanie tłumić szumy, czyli wszelkie zakłócenia oraz zmiany natężenia prądu, które mogą negatywnie wpływać na efektywną pracę sprzętu.

Minimalizowanie lub całkowite wyeliminowanie problemu szumów zapobiega też uszkodzeniom poszczególnych podzespołów urządzeń, takich jak na przykład komputery, laptopy, drukarki, sprzęt audio, kasy fiskalne, aparaty cyfrowe czy telefony. Dzięki redukcji zakłóceń poprawia się wydajność i praca sprzętów cyfrowych audio i video – obraz na monitorach, podobnie jak dźwięk w głośnikach zachowuje wysoką jakość.

Opracowanie:

Geomet Dariusz Zawadyl

Wólka Załęska , Wilanowska 13A

Podziel się