Materiał Partnera Przygotowanie serwerowni z pomocą firmy Peranek

Przygotowanie serwerowni z pomocą firmy Peranek

Firmowa sieć teleinformatyczna oraz dane znajdujące się na komputerach pracowników wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Najłatwiej je wykonać przenosząc wszystkie niezbędnej zasoby na serwer. W przypadku znacznie rozbudowanej sieci zazwyczaj konieczne jest stworzenie specjalnie przeznaczonego pomieszczenia – serwerowni. Jej wykonaniem zajmuje się firma Peranek z Warszawy.

Do czego służy serwer w firmie?

Należy zacząć od tego, czym tak właściwie jest serwer. Mianowicie to program komputerowy, dzięki któremu możliwe jest udostępnianie zasobów na komputerach poszczególnych pracowników, które są podłączone do wspólnej sieci. Może być on przeznaczony do jednej funkcji lub łączyć kilka różnych, co ma najczęstsze zastosowanie. Najczęściej do obsługi całej dużej sieci firmowej, potrzeba wydzielenia osobnego pomieszczenia – serwerowni i duże ilości tego typu urządzeń. Serwery mogą odgrywać następujące role:

  • miejsce przechowywania plików,
  • utrzymanie bazy danych,
  • uruchamianie programów w trybie zdalnym,
  • obsługa poczty e-mail,
  • dostęp do jednej drukarki wielu użytkowników,
  • zabezpieczenie sieci przed nieautoryzowanym dostępem,
  • wymiana plików przez Internet,
  • publikacja stron internetowych,
  • zarządzanie uprawnieniami użytkowników sieci.

Biorąc pod uwagę powyższe punkty, można wywnioskować, że budowa serwerowni jest niemal niezbędna dla bezpiecznego korzystania ze wszystkich danych cyfrowych i urządzeń znajdujących się w sieci firmowej.

W co musi być wyposażona serwerownia?

Decydując się na stworzenie tego typu pomieszczenia, specjaliści z firmy Peranek dokonają niezbędnej analizy, pod kątem zapotrzebowania. Pozwoli to dopasować wielkość i ilość urządzeń do specyfiki sieci, a także poszczególnych urządzeń, które do niej przynależą. Pierwszą rzecz stanowi obliczenie potrzebnego miejsca do umieszczenia wystarczającej liczby szaf rack, w których umieszczone zostaną poszczególne komponenty. Niezbędne jest także zapewnienie w pomieszczeniu odpowiednich warunków mikroklimatycznych, aby serwery mogły poprawnie działać. W tym celu monterzy z warszawskiej firmy Peranek zajmą się instalacją systemu odprowadzania ciepła i klimatyzacji, które są wręcz niezbędne. Stosuje się zazwyczaj klimatyzację precyzyjną, dostosowującą zarówno temperaturę, wilgotność, jak i ruch powietrza do warunków pracy serwerów.

Niezbędny jest również system kontroli, który na bieżąco będzie monitorować poprawne działanie urządzeń i w porę wyśle właściwe komunikaty o pojawiających się zakłóceniach. Odpowiednie zaplecze techniczne firmy Peranek pozwala na wykonanie profesjonalnego systemu przeciwpożarowego – gaszenia gazem, które uruchomi się automatycznie w razie zagrożenia, a także zapewni odcięcie zasilania w uszkodzonej części serwerowni. Fachowa budowa obejmuje także odpowiednie ustawienie wspomnianych szaf, tak aby zoptymalizować koszty poboru energii. Kompleksowe usługi oferowane przez firmę Peranek obejmują stworzenie podłogi technologicznej, czyli specjalnego podwyższonego podłoża, umożliwiającego swobodne doprowadzenia okablowania i odpowiednie chłodzenie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas