Materiał Partnera Po czym poznać, że programator w pralce przestał działać?

Po czym poznać, że programator w pralce przestał działać?

Pralka to jedno z tych urządzeń, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Sterta ubrań, które – w przypadku jej braku- należałoby uprać ręcznie to koszmar każdej gospodyni domowej. Awaria prali często spowodowana jest zepsuciem się programatora. Po czym poznać, że to właśnie on jest źródłem problemów?

Programator- mózg pralki

Programator to istotny element każdej pralki automatycznej. Odpowiada za to, by urządzenie pracowało w uporządkowanym cyklu zależnie od wybranego programu prania. Na jeden cykl składa się pranie, płukanie i wirowanie. Wszystkie te czynności powinny płynie przechodzić jedna w drugą bez naszej interwencji. Za pomocą programatora ustawiamy także temperaturę wody oraz ilość obrotów bębna, co warunkuje skuteczność wirowania. Steruje on wszystkimi podzespołami pralki, co czyni go mózgiem urządzenia.

Skutki uszkodzenia programatora

Kiedy programator ulegnie uszkodzeniu, niemal natychmiast odczujemy tego skutki.  Ustalony cykl prania zostanie zaburzony – pralka przestanie sprawnie przechodzić pomiędzy praniem, płukaniem a wirowaniem. Może się też zdarzyć, że zatnie się na jednej z tych czynności i zaprzestanie pracy w ogóle. Często uszkodzony programator uniemożliwi włączenie urządzenia lub otworzenie jej drzwi po zakończonym praniu. Element ten może być odpowiedzialny także za nieodpowiednią temperaturę wody. Zanim jednak zaczniemy go o to podejrzewać, warto sprawdzić grzałkę.  Zbyt mocne grzanie wody lub jego brak wpływa na jakość prania, a nawet- w przypadku zbyt gorącej wody- może zniszczyć ubrania.

Przyczyny uszkodzenia programatora

Uszkodzenie programatora mogą spowodować częste zwarcia instalacji elektrycznej. Jest to element bardzo wrażliwy na nagłe zmiany napięcia, szczególnie w pralkach starszego typu, które nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń. Jak informuje serwisant z firmy Elektriks, która zajmują się naprawą pralek – zepsuty programator może być skutkiem przekręcania pokrętła urządzenia, w trakcie jego pracy. Często podzespół ten zostaje uszkodzony mechanicznie podczas naprawy innych elementów, które z nim sąsiadują. Zepsuty lub pęknięty amortyzator pralki również przyczynia się do awarii programatora. Jego naprawa w wielu przypadkach jest nieopłacalna. Zazwyczaj trzeba po prostu wymienić programator na nowy. Jest to zadanie dla doświadczonego fachowca, lepiej nie podejmować się go samodzielnie. Koszty związane z naprawą tego elementu zależą przede wszystkim od modelu pralki i stawki serwistanta, która często różni się w zależności od regionu.

Opracowanie:

Elektriks Naprawa pralek

Bydgoszcz , Kasztanowa 27a

  • tel. 661 184 924

Podziel się