Materiał Partnera Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne - energia ze słońca do różnych celów

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne - energia ze słońca do różnych celów

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne często są ze sobą mylone. Obie technologie służą pozyskiwaniu energii ze słońca, jednak ta dalej przeznaczana jest do innych celów. Wbrew pozorom w Polsce, mimo dużego nasłonecznienia tylko przez część roku, to bardzo dobra inwestycja – szczególnie w czasie, gdy chroniące środowisko naturalne rozwiązania są dosłownie na wagę złota!

Problem „brudnej” energii

W Polsce prąd w domach czy przemyśle pochodzi głównie z tradycyjnych elektrowni węglowych. Odpowiadają one za zaspokojenie prawie 80% zapotrzebowania. Wydzielają przy produkcji mnóstwo CO2 i mikrocząsteczek, wdychanych później przez Polaków w postaci smogu. Dodatkowo - do chłodzenia w elektrowniach węglowych zużywa się ogromne ilości wody. Jest to o tyle istotne, że jednym z wyzwań ekologicznych w kraju jest aktualnie jego pustynnienie.

Alternatywą dla pozyskiwania energii elektrycznej z sieci elektrowni węglowej jest instalacja paneli fotowoltaicznych. Dzięki tej inwestycji w realny sposób każde gospodarstwo domowe i rolne czy przedsiębiorstwo może wpłynąć na ochronę klimatu w Polsce.

Czysta energia słoneczna

Pozyskiwanie energii słonecznej jest możliwe przez część roku, wpływając na zmniejszenie popytu na prąd z tradycyjnych elektrowni węglowych. Nie są w tym czasie wytwarzane żadne szkodliwe substancje, ani zużywane duże ilości wody. Im więcej gospodarstw i firm zdecyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych, tym większa i bardziej odczuwalna jest to zmiana.

Projektem i montażem instalacji fotowoltaicznych zajmuje się kompleksowo przedsiębiorstwo Power-On z Dolnego Śląska. Warto powierzyć całą realizację jednej firmie, w której specjaliści doradzą najlepsze rozwiązania, rozrysują optymalny kosztowo i efektywnie projekt oraz podpowiedzą, co jeszcze można zrobić, aby na energii ze słońca zaoszczędzić.

Prąd z fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne służą do pozyskiwania z energii słonecznej zamienianej w prąd elektryczny. Jeśli w domu zamontuje się do ogrzewania pomieszczeń oraz wody czy do gotowania urządzenia na prąd, fotowoltaika jest w stanie odczuwalnie zmniejszyć domowe rachunki. Po podpisaniu korzystnej umowy z pobliską elektrownią o przesyłaniu nadmiaru energii do sieci, nadprodukcja w czasie słonecznych miesiącach zwróci się w rachunkach za prąd późną jesienią i zimą.

Ciepło z kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne służą natomiast do przetwarzania energii słonecznej na ciepło. W ten sposób można ogrzać wodę użytkową lub przydomowy basen. Nie stosuje się ich raczej do ogrzewania budynku, ponieważ są one za mało wydajne, aby zaspokoić te potrzeby. Ciepła do sieci nie można też odprowadzić – jednak to rozwiązanie nadal może być korzystne. Kolektory słoneczne mogą sprawdzić się w agroturystykach, hotelach czy gospodarstwach rolnych, w których potrzebne są duże ilości ciepłej wody. Warto rozważyć tę inwestycję – choćby po to, by poprawić stan środowiska naturalnego.

Opracowanie:

Power-On Adrian Malicz

Brzezinki , Główna 16A

  • tel. 574 983 529

Podziel się