Artykuł sponsorowany Naprawa lub wymiana matrycy komputerowej

Naprawa lub wymiana matrycy komputerowej

Najbardziej narażoną na uszkodzenia mechaniczne częścią laptopa jest jego ekran, który fachowo nazywany jest matrycą LCD. Jego wielkość oraz delikatna budowa to czynniki sprawiające, że jest on bardziej niż inne elementy narażony na uderzenia, otarcia i inne uszkodzenia mechaniczne. Z kolei awarie elektroniki, czy to układu wyświetlającego obraz, czy też elementów pomocniczych takich jak inwertery bądź połączenia, wynikają ze sposobu działania.

Przypadki, gdy należy wymienić matrycę.

Fizyczne uszkodzenie matrycy to znaczy jej pęknięcie, zbicie, czy nawet samo rozlanie bez zewnętrznych widocznych uszkodzeń, zawsze skutkuje wymianą matrycy. Żadna regeneracja nie sprawi, że ekran odzyska całkowicie tak dobrą jakość, jak przed uszkodzeniem, zwykle są to też zabiegi dość kosztowne. Jeśli problem z wyświetlaniem wynika z czegoś innego, serwis powinien przeprowadzić dokładną diagnozę laptopa i znaleźć źródło problemu. W większości renomowanych punktów serwisowych RTV taka diagnoza jest bezpłatna. Do najczęstszych przyczyn awarii wyświetlania w urządzeniu, oprócz mechanicznych uszkodzeń matrycy, należy awaria elementów znajdujących się na płycie głównej, lub sama płyta główna laptopa. Te elementy to procesory graficzne lub karty graficzne. Czasem też uszkodzony jest inwerter lub taśmy połączeniowe, wtedy ekran bywa całkiem ciemny i nieczytelny, albo też świetlówka – wtedy obraz jest ciemniejszy, mało kontrastowy, pojawia się też smużenie, zaś poruszenie górną klapą powoduje wystąpienie anomalii.

Naprawa laptopa - cena i termin

Cena samej matrycy to niewiele w porównaniu z kupnem całego laptopa. Zależy od producenta oraz od modelu laptopa, jak również od jego wielkości. Do tego oczywiście należy doliczyć koszt robocizny. Jeśli nie ma konieczności wymiany całej matrycy, a jedynie jej komponentów, wtedy oczywiście zapłacić będziemy musieli jedynie za te komponenty, czyli np. inwertery czy taśmy połączeniowe. Drożej, niestety, kosztować będzie w punkcie serwisowym, na przykład Serwis Audio Video, regeneracja karty graficznej. Jej uszkodzenie widać od razu po uruchomieniu laptopa, gdyż obraz jest w niższej rozdzielczości niż przedtem, mogą się też pojawić różowe przebarwienia. System nie rozpoznaje po prostu sterowników  karty graficznej. Karta graficzna zwykle ulega uszkodzeniu na skutek dużych zmian temperatury, która powoduje kurczenie i rozszerzanie materiału. Tak tutaj, jak i w przypadku samego monitora, można wymienić całą kartę, jak i wykonać poprawki na płycie lub samej karcie, są one jednak zwykle bardzo czasochłonne. Dobrze wiedzieć, że po wykonaniu usługi, serwisant zwykle skonfiguruje działanie karty graficznej i przetestuje cały komputer pod kątem prawidłowego działania, by mieć pewność, że wszystko w porządku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas