Materiał Partnera Najczęstsze objawy zepsutego piekarnika elektrycznego

Najczęstsze objawy zepsutego piekarnika elektrycznego

Jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń AGD w każdej kuchni jest piekarnik elektryczny. Jego intensywna eksploatacja z czasem prowadzi do zużycia się poszczególnych komponentów lub ich awarii. Bardzo często usterkom ulegają: termostat, wentylator bądź selektor. Zakup części zamiennych powinien być podyktowany przede wszystkim ich zgodnością z danym modelem piekarnika oraz gwarancją oryginalności.

Zbyt głośna praca wentylatora

Piekarniki elektryczne z reguły są wyposażone w tak zwany system termoobiegu, który wiąże się z obecnością wentylatora. Dzięki niemu temperatura może być równomiernie rozprowadzona w całym wnętrzu komory pieczenia. Jednym z najczęstszych objawów uszkodzenia tego elementu jest jego zdecydowanie głośniejsza praca niż na początku eksploatacji. Przyczyną może być nadmierne zabrudzenie wentylatora. Za pomocą specjalnych środków czyszczących można rozwiązać problem. Inną przyczynę może stanowić jego awaria bądź usterka silnika. W takim przypadku należy rozważyć zakup części zamiennych dużego AGD, których zamontowanie przywróci sprawną pracę wentylatora. W niektórych przypadkach głośne działanie jest spowodowane zatarciem łożysk obecnych w silniku.

Niewłaściwa temperatura grzania

W sytuacji, w której wypiekane potrawy okazują się spalone lub niedopieczone przy takich samych ustawieniach temperatury jak zawsze może to być oznaką uszkodzonego termostatu. Jest on odpowiedzialny za aktywację oraz wyłączanie grzałki w odpowiednim momencie – gdy wewnątrz temperatura osiągnie ustawioną wartość. W skrajnych przypadkach istnieje możliwość, że termostat zupełnie odmówi współpracy i całkowicie zaprzestanie włączać bądź wyłączać grzałkę. We wszystkich tych przypadkach konieczne jest wymienienie elementu na nowy i sprawny. Zakupu można dokonać między innymi w hurtowni części zamiennych Popularna, znajdującej się na terenie Warszawy.

Brak reakcji na wysyłane komunikaty

Równie często uszkodzeniu ulega selektor, który ma za zadanie wybrać opcję nagrzewania piekarnika. Objawem jest brak prawidłowego odczytu ustawień przez piekarnik. Przyczyną braku reakcji na nasze żądania przekazywane za pomocą panelu dotykowego może być zatarcie się diod bądź spalenie kondensatora. Każdy z opisanych przypadków wymaga wymiany poszczególnych elementów. Decydując się na zakup części zamiennych, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich kompatybilność z modelem sprzętu, który posiadamy. Ważne również, aby były to komponenty oryginalne, rekomendowane przez producentów najpopularniejszych marek urządzeń AGD. Tylko w takiej sytuacji będzie można liczyć na ich sprawne działanie i uniknięcie poważniejszych awarii, które mogą okazać się kosztowne w skutkach.

Opracowanie:

PHU Popularna

Warszawa , Popularna 18

Podziel się