Materiał Partnera Jakie źródło światła wybrać do domu?

Jakie źródło światła wybrać do domu?

Człowiek już od wieków poszukuje najlepszego i najbardziej ekonomicznego źródła oświetlenia dla swojego domu. Najpierw były to pochodnie, potem świece, lampy naftowe aż w końcu w XIX wieku Edison wyprodukował pierwszą handlową żarówkę. Od tamtej pory zmieniło się wiele, jednak żarówki nadal dostępne są w każdym sklepie z artykułami elektrycznymi. Tylko czy naprawdę są one najlepszym źródłem światła. Jakie inne rozwiązania dostępne są w tym zakresie?

Żarówki – dlaczego używamy ich coraz rzadziej?

Z wyborem zwykłej żarówki nigdy nie było specjalnych problemów – wystarczyło znać wielkość gwintu i bańki oraz określić potrzebną nam moc. Wszystkie żarówki dawały światło o podobnej kolorystce, a zużycie energii było zgodne z ich mocą. Przepisy unijne zmuszają nas jednak do stopniowej wymiany żarówek na rzecz innych źródeł światła. Specjaliści podkreślają, że chodzi tu głównie o względy ekologiczne i ekonomiczne. Jednak zwykłe żarówki nadal dostępne są w sprzedaży i co więcej – wciąż są chętnie kupowane przez klientów. Niemniej, wielu użytkowników zamieniło je na bardziej nowoczesne akcesoria. Jakie?

LED-y

LED-y to diody elektroluminescencyjne, które świecą w wyniku przepływu prądu. Jak informuje specjalista ze Sklepu Elektrycznego i AGD  w Oświęcimiu – LED-y są znacznie bardziej wytrzymałe od tradycyjnych żarówek. Teoretycznie mogą one świecić nawet kilkadziesiąt lat. Wyróżniają się też dużą energooszczędnością. Specjaliści szacują, że zużywają one od pięciu do nawet siedmiu razy mniej energii elektrycznej od żarówek. Diody nie wykazują wrażliwości na częstotliwość włączeń, dlatego tez są chętnie wykorzystywane w oświetleniu dekoracyjnym. Ponadto barwę światła można dostosowywać do swoich potrzeb, co również jest dużą zaletą.

Świetlówki rurowe

Barwa i jakość światła w świetlówkach rurowych zależy od rodzaju i jakości luminoforu. Jest to warstwa, która pokrywa wewnętrzną powierzchnię rury świetlówki. Ważne jest, aby oprawa tego typu źródła światła posiadała statecznik elektroniczny, dzięki czemu nasz wzrok nie będzie męczył się pod wpływem emitowanego przez świetlówkę światła. Pod względem energooszczędności świetlówki rurowe nie ustępują diodom LED.  Jednak częste zapalenie ich i gaszenie ma negatywny wpływ na żywotność tego typu wyrobów.

Halogeny

Halogeny są najbardziej podobne pod względem konstrukcji do klasycznych żarówek. Źródłem światła jest żarzący się drut wolframowy. W przeciwieństwie do żarówek halogeny są bardziej trwałe i energooszczędne. Na rynku znajdziemy je w różnych kształtach i wielkościach. Należy pamiętać o tym, że bańki żarówki halogenowej nie można dotykać palcami, ponieważ skraca to jej żywotność.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas