Artykuł sponsorowany Jakie są najczęściej występujące awarie nowoczesnych telewizorów?

Jakie są najczęściej występujące awarie nowoczesnych telewizorów?

Dawniej telewizory służyły kilkanaście lat bez żadnych zarzutów. Era niezniszczalnej elektroniki jednak minęła i coraz więcej osób skarży się na zawodność innowacyjnych urządzeń. Warto wiedzieć, z jakimi usterkami można poradzić sobie samodzielnie, a które wymagają interwencji doświadczonego serwisu. Czy któryś z wymienionych problemów, dotyczy również Twojego sprzętu elektronicznego?

Uszkodzone piksele w telewizorach LCD

Tego typu awarie nie są szczególnie groźne dla sprzętu elektronicznego, ale bywają irytujące. Zwłaszcza wtedy, kiedy tzw. martwy piksel pojawi się w środkowej części ekranu. Rozpoznać go można bardzo łatwo, przybiera postać nieruchomej, jednokolorowej kropki (najczęściej białej). Sposobem na samodzielne poradzenie sobie z problemem jest intensywne przyciskanie punkcika, ale mógł się uaktywnić. Druga metoda opiera się na ogrzaniu telewizora do nieco wyższej temperatury niż standardowa pokojowa. Skuteczności obu nie można jednoznacznie potwierdzić, gdyż czasami zadziałają – innym razem niestety nie.

Problemy z podświetleniem i obrazem

Lampy do podświetlania matryc nie są nieśmiertelne, a ich żywotność zwykle jest z góry przesądzona. Standardowy czas wynosi około 10 tysięcy godzin pracy, aczkolwiek zależy to od producenta oraz modelu telewizora. W przypadku wygaśnięcia lamp konieczna jest interwencja doświadczonego serwisanta, który wymieni je na nowe. Warszawska firma ELPETEL zajmuje się profesjonalną naprawą sprzętu elektronicznego, w tym również telewizorów zarówno nieco starszych, jak i najbardziej innowacyjnych modeli.

Problemów z podświetleniem nie należy mylić z szumami oraz rozmazanym ekranem, gdyż ich przyczyny są różne. Często wina nie leży po stronie samego sprzętu, a po prostu mocno wyeksploatowanych kabli lub wejść.

Włączanie i wyłączanie się telewizora

Awarie tego typu nie tylko potrafią zdenerwować, kiedy przytrafią się np. w trakcie ważnego meczu, ale również kojarzą się z horrorami o duchach. Nie należy jednak doszukiwać się sił obcych, gdyż przyczyną jest najczęściej niewłaściwie działająca instalacja zasilająca, powodująca niewielkie, krótkotrwałe spięcia. Często wpływ ma również temperatura oraz – w szczególności – wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Jeśli jednak mimo prawidłowego mikroklimatu problem nadal występuje – konieczne będzie zdiagnozowanie sprzętu przez elektronika.

Szybkie eliminowanie ewentualnych usterek nie tylko pozwala zaoszczędzić sporo nerwów, ale też zazwyczaj wydłuża żywotność sprzętu elektronicznego nawet o kilka kolejnych lat. Przyczyną niezawodności starych telewizorów nie były wyjątkowo trwałe mechanizmy. Ludzie najzwyczajniej w świecie większą wagę przywiązywali do naprawiania zepsutych rzeczy, zamiast wymieniania ich na nowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas