Artykuł sponsorowany Jaką rozdzielnicę elektryczną wybrać do domu jednorodzinnego?

Jaką rozdzielnicę elektryczną wybrać do domu jednorodzinnego?

Rozdzielnica elektryczna to przydatne urządzenie, które powinno znajdować się w każdym domu. Pozwala ono bowiem uniknąć awarii związanych z przeciążeniem sieci. Wyłącznie instalację elektryczną zaprojektowaną z uwzględnieniem rozdzielnicy można określić mianem właściwie wykonanej instalacji. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie istotne informacje na temat tego rozwiązania oraz dowiesz się, jaką rozdzielnicę wybrać do domu jednorodzinnego.

Rozdzielnica elektryczna – co to właściwie jest?

Rozdzielnica elektryczna to jeden z kluczowych elementów instalacji, który jest odpowiedzialny za czuwanie nad właściwym podziałem energii. Odpowiednio zaprojektowana instalacja elektryczna, w której została uwzględniona obecność rozdzielnicy, to gwarancja bezpiecznego użytkowania wszystkich sprzętów znajdujących się w gospodarstwie domowym. Urządzenia te mogą występować w różnych formach. W domach wykorzystuje się najczęściej skrzynki wypełnione bezpiecznikami i przełącznikami, które pozwalają chronić system zasilania przed przeciążeniami – wyjaśnia ekspert z hurtowni elektrotechnicznej Elektryk Janusz Iwański.

Rodzaje i zastosowanie rozdzielnic elektrycznych

Rozdzielnice elektryczne dzieli się głównie ze względu na konstrukcję i sposób montażu. Wyróżnia się rozdzielnice tablicowe, przeznaczone do budynków mieszkalnych oraz rozdzielnice skrzynkowe i szafowe, dedykowane do budynków przemysłowych. Natomiast podział ze względu na sposób montażu pozwala wyróżnić rozdzielnice naścienne, przyścienne i wolnostojące.

Urządzenia te mogą spełniać wiele różnorodnych funkcji. Montaż rozdzielnic elektrycznych odbywa się głównie z uwagi na potrzebę połączenie, przerwania lub rozdzielenia obwodów elektrycznych. Ich wnętrze składa się zwykle z rozłącznika izolacyjnego, czyli tzw. głównego bezpiecznika, wyłącznika różnicowoprądowego, ogranicznika przepięciowego, lampek sygnalizacyjnych oraz elementów pomiarowych.

Jaką rozdzielnicę elektryczną zastosować w domu jednorodzinnym?

Rozdzielnice elektryczne do domu jednorodzinnego zwykle nie są zbyt skomplikowane. Najczęściej sprawdzają się w takich przypadkach modele wewnętrzne i podtynkowe. Podczas projektowania należy wziąć pod uwagę wszystkie obwody w budynku, osprzęt dodatkowy oraz urządzenia ochronne. Warto założyć także margines dodatkowy, który uwzględni ewentualną rozbudowę w przyszłości. Rozdzielnica nie może być bowiem za mała, ponieważ wówczas może dochodzić do licznych przepięć i awarii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas