Materiał Partnera Jaką rolę odgrywa zasilacz UPS w serwerowni?

Jaką rolę odgrywa zasilacz UPS w serwerowni?

Komputeryzacja firm jest obecnie naturalnym zjawiskiem, które w znacznym stopniu ułatwia realizowanie poszczególnych zadań. Ma ona miejsce niezależnie od branży. W każdym przypadku warto zadbać o bezpieczeństwo danych, nie tylko pod względem ich ewentualnej kradzieży. Ważna jest ochrona systemu IT za pomocą zasilania gwarantowanego przed awarią wskutek przerw w dostawie energii lub skoków napięcia.

Charakterystyka zasilacza UPS

Inaczej nazywany jest zasilaniem awaryjnym lub gwarantowanym. Stanowi niezbędne urządzenie potrzebne w każdej zaawansowanej pod względem technologicznym firmie. Dzięki niemu możliwy jest stały dopływ energii do wszystkich urządzeń, a w szczególności tych znajdujących się w serwerowni. Ich uszkodzenie spowodowane nagłym odłączeniem zasilania może doprowadzić do kosztownej awarii, jak również utraty danych. Każdy tego typu zasilacz UPS ma wbudowane akumulatory, które ładują się w trakcie normalnego trybu pracy, a w razie jakichkolwiek zakłóceń powodują, że urządzenie jest w stanie zapewnić dostęp do energii i bezproblemowe działanie maszyn. Stosuje się je więc zarówno w serwerowniach stacjonarnych, mobilnych, jak i tak zwanych data center. Poza nieoczekiwanym restartem systemu stanowi także zabezpieczenie przed zakłóceniami sieciowymi i skokami napięcia, które ze względu na szczególną wrażliwość urządzeń mogłyby je poważnie uszkodzić.

Istotne parametry zasilacza UPS

Wybierając zasilanie gwarantowane do firmy, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, które będą informować o jakości urządzenia. Przede wszystkim moc znamionowa – im będzie ona wyższa, tym większe zaplecze systemu IT będzie w stanie zabezpieczyć. Jej obliczeniem zajmą się specjaliści, którym zostanie zlecone wykonanie infrastruktury UPS. Zajmuje się tym na przykład firma informatyczna Peranek z Warszawy. Fachowe wykonanie projektu, jak również jego realizacja są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całego systemu. Działanie na własną rękę bez odpowiedniej wiedzy może mieć skutki całkowicie odwrotne do pożądanych.

Nie można zapominać o czasie przełączania, czyli parametrze informującym o czasie, jaki potrzebuje urządzenie, aby podjąć reakcję wobec występujących problemów z zasilaniem. Oczywiście musi być on jak najkrótszy. Nie należy również pominąć kwestii związanej ze zgodnością oprogramowania dołączonego do obsługi urządzenia z systemem operacyjnym wykorzystywanym w firmie. Konieczny element stanowią zabezpieczenia w postaci filtrów oraz ochrony przepięciowej. Dobrej jakości zasilacz UPS będzie w stanie zapobiec uszkodzeniu kart sieciowych oraz modemów. Najważniejszym elementem, które zapewni poprawną eksploatację urządzenia, są akumulatory. Muszą być na tyle wydajne, aby w czasie dłuższej przerwy w dostawie energii zasilanie było zapewniane przez cały ten okres.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas